Ogromna tarcza przejedzie przez Warszawę. Ma wydrążyć tunel trasy S19 na Podkarpaciu

Polska
Ogromna tarcza przejedzie przez Warszawę. Ma wydrążyć tunel trasy S19 na Podkarpaciu
Polsat News
Ogromna tarcza będzie w przyszłym roku budować tunel S19 na Podkarpaciu.

Konwój z elementami potężnej tarczy do drążenia ponad dwukilometrowego tunelu trasy S19 na Podkarpaciu dotarł na przedmieścia Warszawy i w nocy z soboty na niedzielę przejedzie ulicami stolicy. - Może dojść do czasowych utrudnień w ruchu - przekazała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

W sobotę o godzinie 22 konwój wyruszy z węzła Janki na trasie S8. Około północy kolumna przejedzie przez węzeł Warszawa Lotnisko, co spowoduje utrudnienia - przekazała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.

 

ZOBACZ: Co to jest maszyna TBM? Największy transport na polskich drogach

 

Na węźle Puławska (przed tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy) kolumna zjedzie z drogi ekspresowej i będzie poruszała się po drogach miejskich (ulice Puławska, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza "Anody", Dolina Służewiecka, al. Wilanowska, Przyczółkowa).

 

 

Następnie transport dotrze do węzła Lubelska na trasie S17, gdzie o godz. 6 zaplanowano kolejny postój na jezdni. Potrwa on do godziny 22 w niedzielę, kiedy kawalkada ruszy w dalszą drogę na południe kraju. 

 

GDDKiA apeluje do kierowców, aby w miarę możliwości, korzystali z tras alternatywnych, a ruch samochodowy w czasie transportu zostanie przekierowany na jezdnie boczne.

 

WIDEO - Ogromna tarcza przejedzie przez Warszawę

 

 

Ogromny "kret" do wydrążenia jednego z najdłuższych tuneli 

Ogromne urządzenie zostanie zmontowane na Podkarpaciu z części, z których cześć będzie przewieziona transportem kołowym. Największe elementy przewożono statkiem, a ze Szczecina do Opola barką. Dopiero tam przeładowano je na platformę, która jedzie najszerszymi drogami w kraju w kierunku Podkarpacia.

 

Największe elementy, który wyjechały z Portu Famet w Opolu na platformach, mają 9 metrów szerokości, 75 metrów długości i ważą nawet 500 ton.

 

Ze względu na gabaryty i ograniczone nośnością mostów możliwości przejazdu maszyna najpierw pojechała do Warszawy. Dopiero po przejechaniu przez stolicę będzie zmierzać na południe Polski. 

 

ZOBACZ: Megatransport po polskich drogach. Wielka maszyna TBM wjeżdża na A4 i A1

 

Transport maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) podzielono na 14 zestawów. Od wielu miesięcy przedsięwzięcie przygotowywały wyspecjalizowane firmy.

 

 

Maszyna ma wydrążyć dwie nitki tunelu drogowego o długości 2255 metrów, który stanie się elementem 10-kilometrowej trasy S19 Rzeszów Południe - Babica. Transport porusza się z prędkością do 30 km/h, ale zmniejsza ją do około 10 km/h na mostach. Długość "kreta" po złożeniu z części wyniesie 112 metrów, a średnica jego tarczy 15,2 metra.

 

Według drogowców, dzięki urządzeniu będzie można 100 metrów pod powierzchnią wydrążyć dwa tunele o średnicy po 12,4 m każdy. Będą one połączone 15 przejściami poprzecznymi i dodatkowym przejazdem awaryjnym.

hlk/arż / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie