Włochy. Włamanie do willi oligarchy. Oleg Tińkow stracił setki tysięcy euro

Świat
Włochy. Włamanie do willi oligarchy. Oleg Tińkow stracił setki tysięcy euro
Wikimedia Commons/Tinkoff Bank
Oleg Tińkow, miliarder i przeciwnik rosyjskiej agresji na Ukrainę

Włamano się do willi w Forte dei Marmi (Toskania - red.) należącej do rosyjskiego miliardera Olega Tińkowa - podała włoska agencja informacyjna Adnkronos. W takcie zdarzenia biznesmen wraz z rodziną przebywał w Meksyku. Policja szuka sprawców.

W momencie włamania willa Tińkowa była pustka. Oligarcha, który przed kilkoma tygodniami zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa, czego powodem była rosyjska inwazja na Ukrainę, przebywał z rodziną w Meksyku. 

 

Adnkronos podała, że włamywacze działali "w sposób profesjonalny" i przed wejściem na posesję zneutralizowali skomplikowany system antywłamaniowy. "Otwarto dwa sejfy, z których zniknęły klejnoty, luksusowe zegarki znanych marek i inne kosztowności, których wartość  zgodnie z tym, co ustalono, znacznie przekraczała kilkaset tysięcy euro" - czytamy. 

 

ZOBACZ: Gibraltar. Pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy sprzedany na aukcji

 

Do włamania doszło prawdopodobnie w nocy z środy na czwartek. O zdarzeniu poinformował dozorca.

 

Kradzieży prawdopodobnie dokonały trzy osoby. Włoska policja szuka włamywaczy. 

Tińkow - miliarder i przeciwnik wojny. "Podjąłem decyzję o zrzeczeniu się obywatelstwa"

Oleg Tińkow to rosyjski miliarder, założyciel Tinkoff Bank. Karierę w biznesie rozpoczął od sieci sklepików z elektroniką. Następnie stworzył browar Tinkoff, a po jego sprzedaży za 167 mln euro założył Tinkoff Bank, który zrewolucjonizował internetowy rynek finansowy w Rosji i został jednym z największych banków kraju w zakresie usług finansowych prowadzonych przez internet oraz oferujących kredyty.


Po ataku Rosji na Ukrainę Tińkow był jednym z nielicznych wpływowych rosyjskich biznesmenów, który otwarcie sprzeciwił się agresji. Został wtedy zmuszony przez rosyjskie władze do sprzedaży poniżej wartości udziałów w swojej grupie TCS Group Holding.

 

ZOBACZ: Ukraińskie media: oligarcha deklaruje powrót do kraju po zwycięstwie showmana Zełenskiego

 

Na przełomie października i listopada biznesmen poszedł krok dalej i w proteście przeciwko wojnie postanowił zrzec się rosyjskiego obywatelstwa.

 

"Podjąłem decyzję o zrzeczeniu się rosyjskiego obywatelstwa. Nie mogę i nie chcę być kojarzony z faszystowskim krajem, który rozpoczął wojnę ze spokojnym sąsiadem i codziennie zabija niewinnych ludzi" - napisał Tińkow na Instagramie.

ap/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie