Niemcy. Trąba powietrzna zniszczyła ponad 50 budynków. Straż pożarna pracuje na miejscu

Świat
Niemcy. Trąba powietrzna zniszczyła ponad 50 budynków. Straż pożarna pracuje na miejscu
Google Maps/Twitter
Niebezpieczne zjawisko pogodowe wystąpiło na zachodzie Niemiec

70-metrowa trąba powietrzna przeszła przez niewielką miejscowość w zachodnich Niemczech. Zniszczone lub uszkodzone zostało ponad 50 budynków - przekazały media. Straż pożarna zabezpiecza i oczyszcza miejsce, które nawiedziło tornado.

Niebezpieczne zjawisko pogodowe zaczęło się w czwartek około godziny 14:30 od burzy i ulewnego deszczu w Marpingen w zachodnich Niemczech (w kraju Saary).

 

Chwilę później utworzyła się trąba powietrzna, która przeniosła się nad miejscowość Urexweiler zamieszkaną przez 3 tysiące osób.

 

Naoczny świadek przekazał, że na początku słyszał głośny grzmot. "Tak jakby ktoś wysypał przyczepę pełną kamieni" - relacjonował gazecie "The Bild".

 

Na Twitterze opublikowano film z przejścia trąby powietrznej.

 

 

"W efekcie niedużej komórki burzowej utworzyło się tornado, które uderzyło w północną część Saary" - napisano w mediach społecznościowych.

 

Zniszczone lub uszkodzone zostało ponad 50 budynków

Minister w rządzie związkowym Reinhold Jost dokonał bilansu strat. Polityk poinformował o ponad 50 domach, które częściowo lub w całości zostały zniszczone.

 

Straty nie ograniczyły się tylko do budynków. W miejscu przejścia trąby powietrznej powalone zostały drzewa. Uszkodzona została także trakcja kolejowa. Poza tym wiele samochodów zostało zdemolowanych.

 

ZOBACZ: Wielkopolska. Trąba powietrzna uszkodziła kilkadziesiąt domów. Jest nagranie

 

Jak przekazano, mieszkańcy jeszcze nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ nie wiadomo, czy pozostałe budynki nie mają naruszonej konstrukcji.

 

Służby pracują na miejscu i zabezpieczają miejsce uderzenie trąby powietrznej. Meteorolog Jörg Kachelmann przekazał, że tornada są zjawiskami, które mogą występować na terytorium Niemiec coraz częściej.

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie