Filipiny. To ośmiomiliardowy człowiek. "Historyczny moment ludzkości"

Świat
Filipiny. To ośmiomiliardowy człowiek. "Historyczny moment ludzkości"
Pixabay

Vinice Mabansag urodzona na Filipinach została okrzyknięta ośmiomiliardowym człowiekiem. "To kamień miliony w rozwoju ludzkości" - uznała ONZ, która 15 listopada zapowiadała, że populacja świata przekroczy kolejny próg. Eksperci mówią o sukcesie, ale jednocześnie niebezpieczeństwie. Świat może się przeludnić, chociaż jednocześnie tempo wzrostu populacji maleje.

Noworodek urodził się w Szpitalu Pamięci Dr Jose Fabella w stolicy Filipin, Manili. - Matka dziewczynki urodziła spontanicznie i nie miała pojęcia, że jej córka otrzyma tak niecodzienny tytuł - przekazał dr Romeo Bituin, szef personelu medycznego.

8 miliardów mieszkańców Ziemi. "Sukces i zagrożenie"

Ten wyjątkowy tytuł nadała dziewczynce Filipińska Komisja ds. Ludności i Rozwoju, która razem z urzędnikami powitała ośmiomiliardowego człowieka o 1:29. - To oznaka sukcesu ludzkości, ale też wielkie zagrożenie dla naszej przyszłości - mówi John Wilmoth z ONZ.

 

ZOBACZ: Chorzów. Dzieci biegały po drodze szybkiego ruchu. Nadzorowały je opiekunki

 

Przekroczenie progu ośmiu miliardów mieszkańców Ziemi oznacza, że w ciągu 11 lat na świecie przybył miliard ludzi. Pojawiają się więc obawy o przeludnienie niektórych regionów Błękitnego Globu.

Co wiąże się ze wzrostem populacji?

Biorąc pod uwagę wzrost średniej długości życia i liczbę osób w wieku rozrodczym ONZ przewiduje, że populacja świata będzie nadal rosnąć: do około 8,5 miliarda ludzi w 2030 roku, 9,7 miliarda w 2050 roku i osiągnąć szczyt - blisko 10,4 miliarda ludzi - w latach 2080.


Według Organizacji zwiększeniem liczby osób na Ziemi będą się wiązać problemy w dostępie do wystarczającej ilości żywności, wody czy paliwa. Zastrzegła ona jednocześnie, że tempo wzrostu populacji spada - jest najwolniejsze od 1950 roku i spadło poniżej jednego procenta w 2020 roku.

nb/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie