Katowice. WIBOR zawieszony wyrokiem sądu. Rata kredytu spada o 5 tys. zł

Polska
Katowice. WIBOR zawieszony wyrokiem sądu. Rata kredytu spada o 5 tys. zł
Polsat News
Seria podwyżek sto procentowych wywindowała raty kredytów hipotecznych

Posiadacze kredytu w złotych wygrali sądową batalię z bankiem, doprowadzając do zawieszenia wskaźnika WIBOR. W efekcie decyzji katowickiego sądu okręgowego, ich rata kredytu spadła o pięć tysięcy zł, z pierwotnych około 6700 zł do 1700 zł. Kancelaria prawna "Radosław Górski i Wspólnicy" pisze o "przełomowym" wyroku, który w całości "pozbawił kredyt hipoteczny WIBOR-u".

"Wadliwy jest sposób ustalania oprocentowania umownego w oparciu o stopę referencyjną WIBOR" - napisała w poście omawiającym wyrok katowickiego sądu kancelaria, zaznaczając, że "to pierwsze takie postanowienie wydane przez polski sąd". 

 

Prawnicy zauważają, że "w wielu przypadkach umowy kredytów w PLN posiadają wady, które mogą prowadzić do ustalenia ich nieważności albo wyeliminowania z umowy postanowień, na podstawie których w ostatnim czasie tak znacząco zwiększyło się oprocentowanie kredytów".

Umowa bez WIBOR-u, rata drastycznie mniejsza 

Wadą stwierdzoną w umowie, której dotyczy decyzja katowickiego sądu było nieprawidłowe poinformowanie kredytobiorców przez bank "o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania", a także "faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową".

 

ZOBACZ: Wakacje kredytowe i reforma WIBOR. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

 

Tym samym, zdaniem prawników sąd "w pełni podzielił stanowisko kancelarii, z którego wynika, że umowa kredytu musi zostać pozbawiona stopy referencyjnej WIBOR".

 

Usunięcie z umowy tego wskaźnika drastycznie zmniejszyło ratę. Spadła z około 6700 zł do około 1700 zł. To dokładnie 5000 złotych różnicy.

Nie jedyny przypadek 

Prawnicy z katowickiej kancelarii zaznaczają, że omawiana przez nich umowa nie jest odosobniona, wady może mieć większość umów opartych o WIBOR. "Orzeczenie Sądu Okręgowego w Katowicach to kamień milowy na drodze tysięcy kredytobiorców złotówkowiczów do unieważnienia umowy kredytu albo, jak stało się to w opisanej sprawie, do zmniejszenia wysokości raty kredytu" - piszą.

 


"Podobne wady posiadają dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy umów kredytów złotówkowych w Polsce" - podsumowała kancelaria. 

Czym jest WIOBR i po co jest? 

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to wskaźnik wysokości oprocentowania pomiędzy bankami, w oparciu o który banki ustalają między sobą regulacje wzajemnego pożyczania środków. To bardzo "płynny" wskaźnik, zmienny praktycznie co dzień. 

 

W przypadku umów kredytów hipotecznych oprocentowanie takiej pożyczki powstaje z połączenia (najczęściej tzw. trzymiesięcznego) WIBOR-u oraz poziomu stóp procentowych, które są pod kontrolą Rady Polityki Pieniężnej. Zmiany wysokości obu czynników przekładają się bezpośrednio na kształt raty. 

 

Sądowa decyzja pozbawiająca WIBOR-u, sprawia, że kredytobiorca płaci tylko "ratę kapitałową powiększoną o odsetki w wysokości niezmiennej marży. Oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 2,19%. Rata kredytu będzie niższa niż w chwili zawarcia umowy kredytu".

laf/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie