Izraelski tankowiec zaatakowany przez drona przenoszącego bombę

Świat
Izraelski tankowiec zaatakowany przez drona przenoszącego bombę
maritimeoptima.com

Należący do izraelskiego miliardera tankowiec Pacific Zircon został zaatakowany przez drona przenoszącego bombę. Statek ma "drobne uszkodzenie kadłuba". Załoga jest bezpieczna.

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem około 240 km od wybrzeży Omanu. Pływający pod liberyjską banderą i obsługiwany przez singapurską firmę Eastern Pacific Shipping, która jest spółką należącą do izraelskiego miliardera Idana Ofera tankowiec Pacific Zircon został zaatakowany przez drona przenoszącego bombę.

 

 

Incydent potwierdził rzecznik Piątej Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która operuje na Bliskim Wschodzie. 

 

Firma Eastern Pacific Shipping poinformowała w oświadczeniu cytowanym przez AP, że w wyniku ataku statek, który przewoził ładunek oleju napędowego, ma "drobne uszkodzenie kadłuba, ale nie doszło do wycieku ładunku ani wniknięcia wody". 

 

Według rzecznika firmy członkowie załogi są bezpieczni.

 

Według agencji Associated Press o atak podejrzewany jest Iran. "Teheran i Izrael są zaangażowane w trwający od lat konflikt na Bliskim Wschodzie, a niektóre ataki dronów były wymierzone w powiązane z Izraelem statki przemieszczające się w regionie" - poinformowała AP.

 

Agencja przypomina również, że Waszyngton obwiniał Iran o serię ataków mających miejsce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 roku po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się jednostronnie z porozumienia nuklearnego z Iranem. "W 2021 roku irański dron uderzył w powiązany z Izraelem tankowiec Mercer Street u wybrzeży Omanu, zabijając dwie osoby na pokładzie" – napisała AP.

dk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie