Marian Banaś: Jestem gotów przedstawić informacje o nieprawidłowościach w budżecie państwa

Polska
Marian Banaś: Jestem gotów przedstawić informacje o nieprawidłowościach w budżecie państwa
Polsat News
Prezes NIK Marian Banaś

- Jestem gotów przedstawić wiele informacji dotyczących różnych nieprawidłowości w wykonaniu budżetu państwa - powiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w programie "Gość Wydarzeń". Podkreślił jednak, że "nie prowadzi żadnej wojny z PiS".

Bogdan Rymanowski zapytał Mariana Banasia o to, "co słychać na froncie wojny z PiS".

 

- Ja nie prowadzę żadnej wojny. Wypełniam swoje konstytucyjne obowiązki i tak jak przysięgałem na wierność postanowieniom konstytucji  wykonywanie obowiązków z jak największa starannością i bezstronnością - powiedział Marian Banaś.

 

Pytany o możliwość pozbawienia go immunitetu odpowiedział, że "widocznie rząd PiS nie ma większości w tej sprawie". - Mam kontakt z wieloma posłami z PiS, którzy znają mnie bardzo dobrze i wiedzą, że mamy do czynienia z czystą grą polityczną, a nie sprawą kryminalną - dodał.

 

Podkreślił, że "jest przekonany", że ci posłowie PiS nie zagłosują za pozbawieniem go immunitetu. Banaś mówił także o rozmowach na temat "bezpieczeństwa państwa", które prowadzi z prezydentem Andrzejem Dudą. Nie chciał jednak mówić o szczegółach. 

Banaś: Mam dużą wiedzę dotyczącą nieprawidłowości 

- Nie mam osobistych kontaktów z prezesem PiS - powiedział Banaś. Prezes NIK nie skomentował medialnych doniesień na temat posiadania przez niego nagrania "z hakami na PiS". 

 

Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał Mariana Banasia, czy zgadza się ze słowami Donalda Tuska, który nazwał szefa NIK "świadkiem koronnym". 

 

- Ja nie jestem żadnym kryminalistą i żadnym świadkiem koronnym. Jestem w posiadaniu dużej wiedzy i jeśli będzie taka potrzeba, mogę się tą wiedzą podzielić - mówił. - Jestem gotów przedstawić wiele informacji dotyczących różnych nieprawidłowości w wykonaniu budżetu państwa - dodał. 

 

- Wymiar sprawiedliwości będzie decydował o tym, czy to zakończy się wyrokiem. W raportach jest dużo nieprawidłowości i ustaleń - podkreślił.  

 

WIDEO - Marian Banaś w "Gościu Wydarzeń"

 

Banaś: Ponad 262 mld zł poza budżetem 

Marian Banaś poinformował, że NIK sprawdził wykonanie budżetu za lata 2020 i 2021. - To niepokojąca sytuacja. Po raz pierwszy wydaliśmy ocenę opisową, a nie pozytywną. To dlatego, że poza budżet wyprowadza się środki, które nie podlegają ustawie o zamówieniach publicznych, nie podlegają kontroli parlamentu i dominuje w nich wielka uznaniowość jeśli chodzi o przyznanie środków. Tu chodzi o duże kwoty. Na koniec 2021 roku poza budżetem znalazły się 262 mld złotych - tłumaczył. 

 

Szef NIK mówił, że chodzi o środki z Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego. - Emitują obligacje, które są o wiele bardziej kosztowne, niż gdyby robił to Skarb Państwa - podkreślił. 

 

- Chcę powiedzieć, że zadłużenie państwa na 2021 rok to był ponad 1 bln 148 mld (...) To są pieniądze, które nie są wykazywane w naszym budżecie, a zadłużają wszystkich obywateli. Te pieniądze będą musiały spłacać nie na nasze dzieci, a nasze wnuki. Krótko mówiąc sytuacja finansowa państwa się pogarsza, gospodarka przeżywa ogromny kryzys, a my się nadal zadłużamy - dodał. 

 

Banaś został zapytany o kontrolę Spółek Skarbu Państwa pod katem nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy na sponsoring sportowców i klubów. Prezes NIK powiedział, że w tej sprawie chodzi o "setki milionów złotych". - Nie może być tak żeby środki obywateli były poza wszelką kontrolą - mówił. Podkreślił, że spółki przedstawiają "opinie prawne swoich prawników, opłacanych za ich środki", które wskazują, że NIK nie ma uprawnień do przeprowadzenia takich kontroli. 

Banaś o kontroli na PGE Narodowym: Ocena NIK była negatywna

- Jak widzimy jakość tej konstrukcji pozostawia wiele do życzenia. Przeanalizujemy sytuację. Jeśli będzie trzeba to uważam, że powinniśmy się przyjrzeć sprawie - mówił Banaś. 

 

Podkreślił, że kontrola NIK została wykonana w 2014 roku. - Ocena była negatywna - powiedział. 

Banaś o nadmiarowych zgonach w pandemii: Ludzie nie mieli dostępu do szpitali 

- Niestety w okresie pandemii, w związku z tym, że większość szpitali miała status covidowy, normalni pacjenci nie mogli mieć dostępu do szpitali, lekarzy. 35 proc. łóżek było niezagospodarowanych, nie obłożonych. W tym czasie odnotowaliśmy 85 tys. nadmiarowych zgonów - powiedział szef NIK. 

 

Zdaniem Banasia "to jest kwestia złego przygotowania szpitali do pandemii".

 

- Przygotowujemy raport ze wszystkich kontroli. Było ich ponad 30. Na koniec roku zrobimy całościowy raport, który podsumuje sytuację - podkreślił. 

 

Dodał, że "zachęca do czytania raportów NIK, które są bardzo ciekawe". 

 

Dotychczasowe odcinki można obejrzeć tu

laf/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie