Zarząd przymusowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie. "Zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury"

Biznes
Zarząd przymusowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie. "Zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury"
123RF/PICSEL

We wpisanej na listę sankcyjną firmie PAO Gazprom, decyzją ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, został dziś ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy - podało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i została podjęta na wniosek ABW.

Tymczasowy zarząd przymusowy obejmuje wszystkie akcje PAO Gazprom w spółce System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. Decyzja została podjęta na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

- Ustanowienie zarządu przymusowego jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gazu, w tym uniknięcia paraliżu decyzyjnego w tej firmie oraz zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, przeznaczonej do przesyłu gazu - tłumaczył minister Waldemar Buda.

 

Jego zdaniem podjęte kroki wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski. - Szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z agresją Rosji w Ukrainie i działaniami Putina mającymi destabilizować sytuację w Europie - dodał. 

"Decyzja dla bezpieczeństwa infrastruktury"

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu Europa-Jamał. Z koeli  firma Gaz-System S.A. jest operatorem systemu przesyłowego i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo, w tym za konserwację, remonty i bieżący dozór technologiczny. 

 

ZOBACZ: Hakerzy okradli córkę byłego prezesa Gazprombanku. Przelała im gigantyczną sumę

 

- W sytuacji obecnego patu decyzyjnego w EuRoPol Gazie, Gaz-System, polski operator tej części rurociągu, nie miał partnera do podejmowania kluczowych decyzji dla bezpieczeństwa infrastruktury – stwierdził szef MRiT. 

 

Z oświadczenia dowiadujemy się, że ustanowienie zarządu przymusowego jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 proc. akcji SGT EuRoPol Gaz, "w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa".

ap/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie