Warszawa: Marsz Niepodległości 2022. "Silny Naród - Wielka Polska"

Polska
Warszawa: Marsz Niepodległości 2022. "Silny Naród - Wielka Polska"
Polsat News

W piątek pod hasłem "Silny Naród - Wielka Polska" ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Jak zapowiada miasto, należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym i zmian w komunikacji. Z trasy usunięto rowery miejskie i hulajnogi.

Marsz Niepodległości wyruszy ok. 14.30 z Ronda Dmowskiego. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcą na Wał Miedzeszyński, a kilkaset metrów dalej wejdą na Błonia Stadionu Narodowego. 

 

Prezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: "Silny Naród - Wielka Polska".

 

Miasto poinformowało, że z trasy marszu, zgodnie z zaleceniem policji, usunięto metalowe wkłady betonowych koszy na śmieci, rowery miejskie oraz hulajnogi elektryczne. Na ulicach od czwartku stoją zapory. Do stolicy ściągnięto też policyjne posiłki.

 

ZOBACZ: Marsz Niepodległości 2022. Robert Bąkiewicz: Mniej okrzyków, więcej pieśni patriotycznych

 

Ponieważ w Narodowe Święto Niepodległości planowane są także inne zgromadzenia i przemarsze, utrudnienia mogą wystąpić w różnych częściach miasta.

 

Główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczną się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz koncert pieśni patriotycznych. Następnie obchody przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie staną trzy sceny. Odbędą się na nich koncerty, debaty i animacje oraz spektakle dla dzieci. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10 i 12 zostaną odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny.

 

WIDEO: relacja reporterki Polsat News

 

SN przywrócił cykliczność Marszu Niepodległości

Sąd Najwyższy zdecydował 20 października br. o uchyleniu postanowienia Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego, które podtrzymywały wcześniejszą decyzję prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o braku zgody na organizację Marszu Niepodległości. 

 

ZOBACZ: Marsz Powstania Warszawskiego. Zbigniew Ziobro: Narodowcy mają prawo do organizowania marszów

 

- Cykliczność Marszu Niepodległości została przywrócona. Marsz Niepodległości będzie się odbywał cyklicznie przez trzy lata - powiedział dziennikarzom dzień później Bąkiewicz.

Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości jest największą w Polsce imprezą patriotyczną. Od 2011 r. organizowana jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Jego prezesem jest Robert Bąkiewicz.

 

W wydarzeniu biorą udział ludzie z całej Polski, żeby wspólnie manifestować radość z odzyskanej w 1918 r. niepodległości i z biało-czerwonymi flagami przemaszerować przez ulice Warszawy. 

zdr/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie