Wybory w USA. Andrzej Kohut: Wojna kulturowa nie jest w centrum zainteresowania przeciętnego wyborcy

Świat
Wybory w USA. Andrzej Kohut: Wojna kulturowa nie jest w centrum zainteresowania przeciętnego wyborcy
Polsat News
Andrzej Kohut

- W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się wybory określane jako wybory połówkowe (ang. midterm elections) - przekazał w Polsat News Andrzej Kohut. Dodał, że obecnie poparcie dla Joe Bidena spadło i wynosi 39 procent. - Jest to częsta sytuacja, że po dwóch latach rządów, partia prezydencka traci wyborców - powiedział.

- Amerykanie wybierają dziś wszystkich 435 przedstawicieli Izby Reprezentantów oraz 35 spośród 100 senatorów - powiedział w Polsat News amerykanista i ekspert Klubu Jagiellońskiego Andrzej Kohut. Dodał, że w niektórych stanach odbywają się także wybory lokalne.

 

- Po tym głosowaniu zmieni się dużo w USA. Na pewno będą ograniczenia wydatków publicznych - powiedział ekspert. - Republikanie szli z programem walki z inflacją, zapowiadali cięcia. To ograniczanie może dotknąć także Ukrainę. Niektórzy republikanie uważają, że ta pomoc jest już za duża.

 

Kohut wskazał, że przegrana w obu izbach Kongresu ograniczy zakres władzy Joe Bidena. - Będzie dużo trudniej przedstawiać ambitne pakiety. Takie jak te infrastrukturalne, które już weszły w życie.

Wojna kulturowa nie jest w centrum zainteresowania przeciętnego wyborcy

- Joe Biden szedł do wyborów z jasnym przekazem. Mówił, że należy w USA wprowadzić szeroki pakiet pomocowy dla ofiar epidemii koronawirusa oraz zreformować pakiety pomocy socjalnej, aby zatrzymać postępujące rozwarstwienie społeczne - powiedział ekspert. Dodał, że zmiany te spowodowały inflację i przestraszyły niektórych Amerykanów, że nastanie recesja.

 

ZOBACZ: Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. USA przekażą sprzęt o wartości 400 mln dolarów

 

Kohut przekazał, że demokraci starali się przekierować uwagę na sprawy światopoglądowe, ale nie zdało to egzaminu. - Zainteresowanie ograniczeniem prawa do aborcji po wyroku Sądu Najwyższego nie jest bardzo duże.

 

- Okazało się, że amerykański podatnik doświadcza codziennie większego kłopotu, gdy widzi rosnące ceny produktów na półce sklepowej. Wojna kulturowa nie jest w centrum jego zainteresowania - wyjaśnił.

 

WIDEO: Kohut: Republikanie mogą uzyskać większość w obu Izbach Kongresu

 

 

Kohut odniósł się także do informacji, że Donald Trump ma ogłosić swój start w wyborach w 2024 roku. - Niektórzy zapowiadają, że mogłoby to stać się już 14 lub 15 listopada - przekazał. - Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli republikanie wygrają te wybory. Wówczas były prezydent będzie chciał skorzystać z fali tego sukcesu.

 

- Niektóre sprawy, które toczą się przeciwko Trumpowi w związku z nadużyciami władzy nie są dla niego korzystne. Ale raczej nie zaszkodzi mu to w ogłoszeniu kandydatury - powiedział Kohut.

mbl/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie