Tarcze antyinflacyjne. "Projekt budżetu nie zakładał przedłużenia"

Polska
Tarcze antyinflacyjne. "Projekt budżetu nie zakładał przedłużenia"
Polsat News
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rok do roku o 17,9 proc

- Projekt budżetu nie zakładał przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. To jest koszt około 34 miliardów - powiedział w Polsat News Jakub Rybacki, zastępca kierownika Zespołu Makroekonomii z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Koncentrację rządu na utrzymaniu efektów działań, a nie samej ich formy prognozuje zaś Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

- Rząd będzie starał się utrzymać nie tyle dotychczasowe nierozwiązania, ale efekty tych działań - ocenił Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, dodając, że rozwiązania "tarcz", miały na celu poprawę nastrojów wśród obywateli. 

 

Uznał, że "prawdopodobnie będziemy mieli powrót do stawek VAT-owskich, ale mimo wszystko będziemy obserwowali działania i rozwiązania, które bokiem będą obchodziły te stawki, czyli cena dla odbiorcy finalnie się nie zmieni".

"Projekt budżetu nie zakładał przedłużenia tarczy"

Jakub Rybacki, zastępca kierownika Zespołu Makroekonomii z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, pytany w jaki sposób rząd może wycofywać rozwiązania "tarcz", ocenił, że "te decyzje są jeszcze podejmowane".

 

- Na pewno jest tak, że projekt budżetu nie zakładał przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. To jest koszt około 34 miliardów. No i tutaj oczywiście te pieniądze trzeba byłoby znaleźć. Deficyt był dokładnie 4,5 proc., jeżeli byłaby utrzymana, to przychody podatkowe byłyby niższe - powiedział.

 

WIDEO: Co będzie z tarczami antyinflacyjnymi? "Projekt budżetu nie zakładał przedłużenia"

 

Dodał, że "to jest sytuacja, która niepokoi rynki finansowe, stąd duże wzrosty trudności obligacji. Teraz rząd stara się wypośrodkować i przyczynić do jak najmniejszego podwyższania się inflacji".

Co z zerowym VAT-em na żywność?

Zielonka, pytany o utrzymanie zerowych stawki VAT na żywność, sugerował, że będą utrzymane do czasu, kiedy "Komisja Europejska nie rozpocznie tak naprawdę procedury, bo to jakby narusza wewnętrzny rynek, więc tutaj mamy taką niewiadomą".

 

Tarcza antyinflacyjna w Polsce. Stanowisko Komisji Europejskiej

 

- W jaki sposób mielibyśmy utrzymać te zerowe stawki VAT na żywność? To nie jest tak proste rozwiązanie jak w przypadku cen energii. Sam jestem ciekaw, w jaki sposób podejdzie do tego rząd. Proszę pamiętać o tym, że żywność jest głównym składnikiem naszego koszyka produktów, a ta żywność z miesiąca na miesiąc drożeje i to w dosyć intensywnie - wyjaśniał. 

 

Zaznaczył, że "nie ma w tym budżecie żadnej wzmianki o tym, jak mogłyby wyglądać te rozwiązania w przyszłości".

laf/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie