Niemcy. Ekspert wojskowy: Polska militarnie szykuje się do wojny

Świat
Niemcy. Ekspert wojskowy: Polska militarnie szykuje się do wojny
Polsat News/MON Austrii
Austriacki ekspert twierdzi, że polska armia może stać się jedną z najlepszych w Europie. 

W Polsce rośnie obawa o eskalację rosyjskiej agresji. Na wypadek takiej ewentualności Warszawa dozbraja się jak żaden inny kraj NATO - uważa austriacki ekspert wojskowy Markus Reisner, kierownik działu badań i rozwoju w Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiedniu.

Markus Reisner podkreślił w rozmowie z t-online.de, że już od kilku tygodni w 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski można wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach, uczestnicy uczą się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, a także dowiadują się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i jak udzielić pierwszej pomocy

 

- To nie wszystko. W odpowiedzi na agresję Putina, Polska uzbraja się również militarnie - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie wywożą z Chersonia wszystko co się da. Nawet dziecięcy pociąg

 

Austriacki ekspert wojskowy i jednocześnie oficer armii postrzega działania Polski jako element "wzmacniania swoich sił na nowej linii frontu zimnej wojny".

 

Reisner podkreślił również, że rozwój Wojska Polskiego pokazuje, że nasza armia jest na dobrej drodze, by stać się jedną z najlepszych w Europie

Drony Bayraktar w Polsce

28 października w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w przekazaniu na wyposażenie Wojska Polskiego pierwszych bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2.

 

Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

 

Zakup bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych to jeden z programów planu modernizacji technicznej wojska, zawarty także w ogłoszonym w 2019 r. planie na lata 2021-35. Zapisany w nim program Gladius zakłada zakup dronów zdolnych zwalczać silniej opancerzone cele niż są w stanie drony Warmate.

 

Inny z programów - Wizjer - dotyczy bezzałogowców rozpoznawczych klasy mini. Zgodnie z umową między MON a Polską Grupą Zbrojeniową do 2027 r. wojsko ma otrzymać 25 zestawów ze 100 dronami za ponad 170 mln zł.

zdr/grz/t-online.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie