Łobez. Nagły przypływ wody w strumieniu. Zarwana droga, podtopione budynki

Polska
Łobez. Nagły przypływ wody w strumieniu. Zarwana droga, podtopione budynki
Polsat News
Wyrwa w drodze ma do 10 m szerokości

Zerwana droga wojewódzka 151 oraz podtopienia okolicznych zabudowań - to skutki nagłego przypływu wody w strumieniu w miejscowości Łobez w Zachodnipomorskiem. Jedną z przyczyn branych pod uwagę jest aktywność bobrów.

- Wały, które utrzymywały wodę w byłych stawach hodowlanych oddalonych od miejscowości Łobez o ok. 3 km, zostały rozmyte i przerwane. W tym momencie, cały napór wody został upuszczony przez ciek wodny, który do tej pory nie stwarzał żadnego zagrożenia - powiedział w Polsat News kpt. mgr inż. Grzegorz Paluch, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie, tłumacząc najprawdopodobniejszą przyczynę zdarzenia.

 

Wyjaśniał, że strumień napotkał opór "pod drogą wojewódzką 151 między miejscowościami Węgorzyno a Łobez" i ostatecznie ją uszkodził.

 

- Trasa w tym momencie jest zablokowana, zamknięta. Jest w niej wyrwa na ok. 8 m głębokości i ok. 10 m szerokości. Podtopieniu uległy również pobliskie budynki gospodarcze - opisał. 

"To droga bardzo ważna"

Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia. - Droga będzie wyłączona przez dłuższy czas - ocenił Grzegorz Paluch.

 

WIDEO: Zerwana droga i zalane budynki. Winne bobry?

 

 

Burmistrz Łobza Piotr Ćwikła podkreśla, że to bardzo ważna droga dla jego mieszkańców. - Dojeżdżają oni nią do Szczecina, korzystają z niej też samochody z zaopatrzeniem - powiedział w Polsat News.

 

ZOBACZ: Podtopienia i powodzie. Podsumowanie burzowego weekendu. Strażacy walczą z efektami opadów deszczu

 

Burmistrz zaznaczył, że to "sytuacja, która od 50 lat się nie zdarzyła". Pytany o udział bobrów w tym zdarzeniu, uznał, że "jest wiele czynników, które mogły się nałożyć". - W tym regionie żyją też bobry - ocenił.

 

laf/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie