Child Alert odwołany. Odnaleziono zaginioną pięciolatkę z Oświęcimia

Polska
Child Alert odwołany. Odnaleziono zaginioną pięciolatkę z Oświęcimia
PAP/Tomasz Wiktor

Policja poinformowała o odnalezieniu dziewczynki, która zaginęła po zabójstwie jej matki w Oświęcimiu. Pięcioletnia Mia została znaleziona w Danii. Wcześniej w Polsce uruchomiono Child Alert. Dziecko przebywa pod opieką duńskich służb socjalnych. Odpowiedzialny za jej zniknięcie ojciec został zatrzymany. W Prokuraturze Rejonowej w Oświęcimiu wydano postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów.

Oświęcimski sąd zdecydował o przyznaniu tymczasowego prawa do opieki nad pięcioletnią dziewczynką jej dziadkowi. Mieszkający w Oświęcimiu mężczyzna udał się po wnuczkę do Danii.

 

25-letni Norweg Ingebrigt G., ojciec dziecka został zatrzymany. W Prokuraturze Rejonowej w Oświęcimiu wydano postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów zabójstwa i uprowadzenia dziecka. - Wystąpiono do sądu z tymi zarzutami i z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie na okres 14 dni do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. W dniu dzisiejszym sąd wydał postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania tego mężczyzny, obywatela Norwegii - poinformował prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

 

Jak przekazano, prokuratura sporządza także wniosek o europejski nakaz aresztowania. - Jest to forma zatrzymania tej osoby poza granicami i przekazania późniejszego do państwa wnioskującego, czyli do Polski - przekazał prokurator Hnatko. Dziś ten wniosek trafi do sądu.

 

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że ojciec dziewczynki miał ograniczoną władzę rodzicielską.

Dziecko po zbrodni zniknęło z domu

W jednym z mieszkań w Oświęcimiu (woj. małopolskie) znaleziono ciało 26-latki. Zwłoki odnalazł w sobotę jej ojciec. Kobieta miała rany cięte szyi. Wiadomo, że ofiara miała pod opieką małe dziecko, które po zbrodni zniknęło z domu.

 

Policja podejrzewała, że zarówno za zabójstwem jak i zniknięciem dziecka stoi ojciec pięciolatki - 25-letni obywatel Norwegii Ingebright G.

Dziewczynka jest cała i zdrowa

W związku z zaginięciem dziecka w sobotę policja uruchomiła Child Alert. Tuż przed północą poinformowano, że dziewczynka została odnaleziona w Danii. 

 

"Child Alert odwołany! Dziewczynka cała i zdrowa została odnaleziona. Dzięki informacjom przekazanym przez polską policję pojazd, w którym znajdowała się Mia został zatrzymany w Danii przez duńskich funkcjonariuszy. Dziękujemy za współpracę i szybkie przekazywanie komunikatu" - poinformowała Policja na Twitterze. 

 

 

W sprawie śmierci 26-latki trwa policyjne śledztwo. Podejrzewanym o zabójstwo mieszkanki Oświęcimia jest partner kobiety. - W tej sprawie trwają intensywne czynności śledczych. Bardzo możliwe, że doszło do zabójstwa - powiedział Polsat News mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

 

Wobec mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo 26-latki w Oświęcimiu polska prokuratura rozpocznie procedurę ekstradycyjną w trybie europejskiego nakazu aresztowania (ENA). Duński wymiar sprawiedliwości będzie miał 60 dni na decyzję o ekstradycji.

 

- Dalsze kroki w tej sprawie mogą polegać na kwestii ew. ekstradycji mężczyzny, doprowadzanie go przed polskie organy ścigania i wyjaśnienie jego związku z zabójstwem - mówił na antenie Polsat News Sebastian Gleń.

 

WIDEO: Rzecznik policji o dalszych procedurach.

 

 

- Kwestia opieki nad dzieckiem będzie wyjaśniana. Tu decyduje sąd w Oświęcimiu, który też dał zgodę na publikację zdjęcia dziecka na jego poszukiwania - dodał.

Piąte uruchomienie Child Alert

Sebastian Gleń poinformował, że było to piąte uruchomienie Child Alert w Polsce. Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania.

 

ZOBACZ: Poznań. Porwanie 14-latki przed sklepem. Media: Przyczyną mógł być spór o e-papierosa

 

Koncepcja platformy opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji, przede wszystkim policji i mediów, które z racji błyskawicznej współpracy są w stanie niemal niezwłocznie rozpowszechnić wizerunek zaginionego dziecka masowemu gronu odbiorców.

 

Po raz pierwszy tego typu system uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman, która została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. W poszukiwania Amber zaangażowała się wówczas cała społeczność stanu Teksas, z którego pochodziła dziewczynka. Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o koncepcji ogólnospołecznego alarmu, uruchamianego w przypadkach zaginięć dzieci, w stosunku, do których istnieje podejrzenie, że ich życie może być zagrożone.

dk/hlk/mst/ Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie