Mateusz Morawiecki o elektrowni atomowej: Współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary

Polska
Mateusz Morawiecki o elektrowni atomowej: Współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary
PAP/Maciej Kulczyński
Premier Mateusz Morawiecki, zdj. ilustracyjne

"Cieszę się, że po niedawno podpisanych kontraktach na zakup sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary. Bardzo dziękuję wszystkim - zarówno po stronie rządowej, jak i sektora prywatnego, którzy przyczynili się do zawarcia tych umów" - przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły w poniedziałek zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy między ministerstwami.

Elektrownia atomowa w Pątnowie. Morawiecki: Strategiczna dla Polski inwestycja

"Rząd Prawo i Sprawiedliwość realizuje kolejną strategiczną dla Polski inwestycję, której celem jest wzmocnienie naszej suwerenności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego" - przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po podpisaniu w Seulu dokumentów związanych z budową elektrowni jądrowej, która ma powstać w Pątnowie (woj. wielkopolskie). 

 

ZOBACZ: Zielona transformacja coraz bliżej. ZE PAK się zmienia

 

Szef rządu podkreślił, że "energia atomowa jest bezpieczna, czysta i ekologiczna oraz stanowi uzupełnienie dla zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii, w których rozwój inwestują spółki skarbu państwa".

 

Tysiące nowych miejsc pracy

Morawiecki zaznaczył, że budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie da "tysiące miejsc pracy w sektorach wysokich technologii, zapewniająca transfer wiedzy i stabilny strumień dochodów, zarówno dla budżetu centralnego, jak i samorządów, na których terenie ulokowana będzie inwestycja". 

 

ZOBACZ: ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów


"Cieszę się, że po niedawno podpisanych kontraktach na zakup sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary" - dodał.

ap/pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie