Koreańskie inwestycje w Polsce. Jest ich coraz więcej

Świat
Koreańskie inwestycje w Polsce. Jest ich coraz więcej
Polsat News
Koreańczycy inwestują w Polsce coraz częściej

Pod względem współpracy gospodarczej dla Korei jesteśmy w pierwszej dziesiątce państw Unii Europejskiej. Z polskiej perspektywy ten azjatycki kraj wyrasta na jednego z głównych inwestorów na naszym rynku. W 2021 roku w Polsce działało 548 firm koreańskich lub z udziałem Koreańczyków, ale te liczby szybko się dezaktualizują, bo inwestycji przybywa i rośnie apetyt na kolejne branże.

Historia koreańskich inwestycji na Dolnym Śląsku liczy sobie niemal dwie dekady. W 2005 roku zapadła decyzja o budowie fabryki telewizorów LG. Wydawało się wtedy, że nasze kultury - polską i koreańską - dzieli przepaść.

 

- Jechali jak na zesłanie, a okazało się, że jak wyjeżdżali, to niektórzy wręcz z płaczem - opowiada Ryszard Pacholik, wójt Kobierzyc.

 

ZOBACZ: ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

 

Dyrektor ds. wsparcia biznesu LG Energy Solution Wrocław w Polsce Yong Girl Lee podkreśla, że utalentowani ludzie w naszym kraju "skłonili firmę do inwestowania w takiej skali".

Hub elektromobilności

W tych słowach nie ma przesady, gdyż przez lata LG rozrósł się do rozmiarów największej takiej fabryki w Europie, w międzyczasie koncentrując produkcję pod Wrocławiem na akumulatorach.

 

- Polska stała się hubem elektromobilności z największą produkcją baterii - dodaje Marcin Fabianowicz, dyrektor Centrum Inwestycji Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

 

ZOBACZ: Wielki powrót do atomu. W Europie przybywa reaktorów

 

Po wejściu LG na nasz rynek nastąpiła ekspansja koreańskich firm i to nie tylko na Dolnym Śląsku. Polska ma świetną lokalizację, blisko zachodnich rynków zbytu. Szybko więc przybywa następnych firm. W ciągu ostatnich lat Korea wyrosła na jednego z najważniejszych graczy, plasując się wśród inwestorów spoza Europy na drugim miejscu po USA.

 

- Nie ma lepszej promocji Polski niż zadowoleni inwestorzy. To oni są naszą najlepszą reklamą, również na miejscu w Korei - dodaje Fabianowicz.

 

WIDEO: Koreańczycy coraz częściej inwestują w Polsce

 

Najnowsza technologia

Branża AGD, petrochemiczna, transport, modernizacja i rozwój infrastruktury - na mocy umowy rządowej ostatnio branża zbrojeniowa oraz energetyka - tam w najlepsze rozkwita polsko-koreańska współpraca biznesowa.

 

ZOBACZ: Szybciej i taniej. Światowy lider technologii jądrowej postawi elektrownię w Polsce

 

Wszystko ma wspólny mianownik - najnowsza technologia. W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park" wkrótce rusza produkcja komponentów do zasilania aut elektrycznych.

 

- 150 mln zł inwestycji na pierwszym etapie rozwoju, choć rozmawiamy już o kolejnych - zapowiada Piotr Wojtyczka, prezes WSSE.

 

- Nie chcemy tylko zarobić pieniędzy w krótkim czasie. Chcemy zbudować polską firmę opartą na wysokiej technologii nie na 10 czy 20 lat, ale na pokolenia - zaznacza Kwangmin Lee, prezes zarządu ANP Enertech Europe.

Coraz mniej zaskoczeń

Stałość to jedna z najważniejszych cech koreańskiego biznesu. Bez wątpienia cieszą się z niej samorządowcy, bo to nowe miejsca pracy, podatki i rozwój lokalnego biznesu. Nasz kraj staje się też coraz mniej zaskakujący dla Koreańczyków.

 

ZOBACZ: List intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie. Transmisja w Polsat News

 

- W Polsce jest płaski teren i to naprawdę mnie zszokowało. Jest tak płasko, że końca nie widać - puentuje Yong Girl Lee.

ac/pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie