500-letni dąb "Cysters" podpalony. "Nie ma na to kulturalnego określenia"

Polska
500-letni dąb "Cysters" podpalony. "Nie ma na to kulturalnego określenia"
Lasy Państwowe
"Cysters" ma około 500 lat i jest jednym z najokazalszych drzew rosnących na Górnym Śląsku

- Ktoś podpalił 500-letni dąb „Cysters”, jedno z najpiękniejszych starych drzew Górnego Śląska - poinformowały Lasy Państwowe. Pomnik przyrody ma 26 metrów wysokości i rośnie w parku otaczającym zespół klasztorno-pałacowy dawnego opactwa cystersów w Rudach. Ogień został ugaszony. Leśnicy ocenią teraz skalę zniszczeń.

"W dolnej części dąb jest w środku częściowo pusty. Nieznani sprawcy rozpalili tam ogień. Nie wiemy, jak nazwać takie działanie. Mogły dopuścić się tego tylko kompletnie bezmyślne osoby, które za nic mają ochronę przyrody" – ocenił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz.

 

Ogień został ugaszony przez wezwanych na miejsce strażaków. Na tę chwilę nie jest znana skala zniszczeń, jakie płomienie dokonały w zabytkowym, wysokim na 26 metrów drzewie. 

 

ZOBACZ: Rosja wycofała się z porozumienia zbożowego. Jest odpowiedź Ukrainy

 

Dąb jest pod opieką Lasów Państwowych. Stoi terenie zabytkowego kompleksu parkowego, w bliskim sąsiedztwie pocysterskiego klasztoru. - Niestety, nie ustrzegło to drzewa przed bezmyślnymi wandalami – powiedział Marek Mróz.

 

"Nie ma na to kulturalnego określenia... Ktoś podpalił 500-letni dąb „Cysters”, jedno z najpiękniejszych starych drzew Górnego Śląska." - czytamy na twitterowym profilu Lasów Państwowych.

 

 

Leśnicy zgłosili sprawę policji, która rozpoczęła poszukiwanie sprawców podpalenia. Zgodnie z art. 187 Kodeksu karnego, kto niszczy, poważnie uszkadza lub istotnie zmniejsza wartość przyrodniczą prawnie chronionego terenu lub obiektu, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przodek setek młodych dębów

Dąb "Cysters" ma około 500 lat i jest jednym z najokazalszych drzew rosnących na Górnym Śląsku. Jego wysokość sięga 26 metrów, obwód pnia wynosi 735 cm, zaś średnica mierzona na wysokości 130 cm od ziemi to 230 cm. Z nasion "Cystersa" wyhodowano setki młodych dębów, z których powstały pamiątkowe aleje m.in. dębowa aleja upamiętniająca Światowe Dni Młodzieży.

 

ZOBACZ: Katowice. 25-latek ukradł tramwaj i zabierał ludzi. Dojechał do Chorzowa

 

Leśnicy wskazują, iż pomnikowy dąb jest nie tylko najstarszym drzewem w Rudach, ale też jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych regionu. Już w 1752 r. ponadprzeciętne rozmiary drzewa zwróciły uwagę niemieckiego artysty Johanna Eliasa Ridingera, który uwiecznił je na rycinie, przedstawiającej obraz Matki Bożej Pokornej oraz miejscowe opactwo.

 

W 1858 r. drzewo opisał historyk i doktor filozofii August Potthastt w dziele zatytułowanym "Historia dawnego klasztoru cystersów w Rudach na Górnym Śląsku". "Cysters" to jeden z przeszło 50 pomników przyrody, znajdujących się w pocysterskim parku w Rudach na ziemi raciborskiej.

sgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie