Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro. Kolejna transza za niewykonanie wyroku TSUE

Świat
Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro. Kolejna transza za niewykonanie wyroku TSUE
PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
Do tej pory naliczono w sumie 359 mln euro kary

Komisja Europejska potrąciła kolejną transzę kar za niewykonanie wyroku TSUE przez Polskę dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tym razem to 30 mln euro.

O potrąceniu pieniędzy informuje m. in. korespondentka Polsat News w Brukseli, Dorota Bawołek. 

Niewykonany wyrok TSUE. Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro

Od niemal roku naliczane jest milion euro dziennie kary za nierespektowanie wyroku TSUE, który nakazał zawiesić przepisy odnoszące się do zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej SN. Do tej pory naliczono w sumie 359 mln euro kary z czego 267 mln euro zostało potrącone.

Claire Joawn, rzeczniczka komisarza do spraw budżetu i administracji przekazała, że to siódme potrącenie środków, po wezwaniu do zapłaty z dnia 27 października.

 

Piątkową decyzję skomentował minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro, pisząc: "Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro. Pod niemiecką presją, za namową niemieckiej partii w Polsce. Ordnung muß sein" (porządek musi być - red.).

Kary TSUE za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 

Wyrok TSUE ws. Izby dyscyplinarnej zapadł pod koniec października zeszłego roku i zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

 

Latem weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, likwidująca Izbę Dyscyplinarną. Zastąpiła ją Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z KE i odblokowania KPO. Nie jest jednak pewne, czy te przepisy spełnią tzw. kamienie milowe. 

 

Po likwidacji Izby Dyscyplinarnej TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do niej, między innymi uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia nałożył na Polskę karę miliona euro dziennie.

ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie