Białoruś wypowiada Polsce umowę. Obowiązywała 17 lat

Polska
Białoruś wypowiada Polsce umowę. Obowiązywała 17 lat
AP/Belarusian TV and Radio Company
Alaksandr Łukaszenka

Białoruś wypowiedziała podpisaną 17 lat temu z Polską umowę dotyczącą sfery edukacji. Nie podano powodu takiej decyzji, na stronach rządowych pojawił się jedynie lakoniczny komunikat.

Chodzi o zawartą w 28 kwietnia 2005 r. umowę o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, równoważności stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki.

 

Dokument zrywający porozumienie w tej sprawie podpisał białoruski premier Raman Hałouczenka. Opublikowano go w czwartek, choć wszedł w życie dwa dni wcześniej, z dniem podpisania.

Białoruś zerwała umowę z Polską. Alaksandr Łukaszenka ostrzegał

Choć białoruski reżim nie podał oficjalnego powodu zerwania umowy w Polską, to o takiej możliwości mówił dwa lata temu Alaksandr Łukaszenka. Według opozycji chodzi o to, by ograniczyć liczbę młodych Białorusinów wyjeżdżających na studia w Polsce. 

 

ZOBACZ: Białoruś. Alaksandr Łukaszenka zwrócił się do obywateli: Chcecie żyć spokojnie, róbcie co mówię

 

Zerwanie umowy nie powinno wpłynąć na wybór młodych Białorusinów. Jak zauważa portal Kresy.pl, i tak większość z nich nie wraca do kraju po zakończeniu nauki w Polsce. Nie mają oni wówczas szans na znalezienie dobrze płatnej posady państwowej. 

 

Mimo to, popularność studiów nad Wisłą rośnie z roku na rok.   

 

ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie