Politico: USA rozmieszczają ulepszoną bombę atomową w Europie

Świat
Politico: USA rozmieszczają ulepszoną bombę atomową w Europie
Defence Uptades/YouTube
B-61 to grawitacyjna bomba jądrowa

Jak podaje w czwartek portal Politico, powołując się na swoje źródła, Stany Zjednoczone rozpoczęły rozmieszczenie w Europie swojej ulepszonej wersji bomby atomowej. "Zrzucana z powietrza bomba jądrowa B61-12 miała pojawić się w europejskich bazach na wiosnę. Z uwagi na groźby Władimira Putina akcja ta została przyspieszona" - podaje portal. Głos w sprawie zabrał też rzecznik Pentagonu.

Gazeta powołuje się na nieopublikowany wcześniej raport dyplomatyczny i relację dwóch osób zaangażowanych w sprawę. "Amerykańscy urzędnicy podczas zamkniętego spotkania w Brukseli przekazali sojusznikom NATO, że rozmieszczanie nowocześniejszej wersji bomby atomowej B61-12 pierwotnie zaplanowane było na początek przyszłego roku" - informuje źródło gazety.

Rzecznik Pentagonu: Rozmieszczanie broni nie ma związku z obecną wojną

"Potrzeba zastąpienia starszej broni nowszą wersją zrodziła się w obliczu zwiększonego napięcia związanymi z groźbami Rosji" - czytamy na portalu. W odpowiedzi na wygłaszane przez Władimira Putina szantaże, Zachód musi zrobić więcej, aby powstrzymać Moskwę przed "przekroczeniem tej granicy". O potwierdzenie tych informacji gazeta poprosiła rzecznika Pentagonu.

 

ZOBACZ: Niemcy: Przeprowadzono symulację wybuchu bomby atomowej w Berlinie

 

- Modernizacja amerykańskiej broni jądrowej B61 trwa od lat, a plany bezpiecznej i odpowiedzialnej wymiany starszej broni na ulepszone wersje B61-12 są częścią planu. Nie jest on w żaden sposób związany z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie i nie został w przyspieszony - zaznacza w rozmowie z portalem rzecznik Pentagonu, gen. bryg. Patrick Ryder. 

Nuklearny szantaż Putina

Według nieoficjalnych raportów z posiedzenia, w którym wzięło udział m.in. 15 sojuszników NATO, wyrażono obawy, że sojusz "nie może ulec nuklearnemu szantażowi Putina". 

 

Zdaniem Politico, przyspieszenie przez USA modernizacji arsenału jądrowego w Europie jest jednak przesłaniem dla europejskich sojuszników, którzy czują się szczególnie zagrożeni przez Moskwę.

 

Politico przypomina, że w środę Rosja przeprowadziła swoje ćwiczenia nuklearne, które oficjalnie określiła jako symulację "zmasowanego uderzenia jądrowego" w odpowiedzi za atak atomowy na Rosję.

nb/ml/polsatnews.pl/Politico
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie