Anna Moskwa: Spotkanie ministrów ds. energii skończyło się dobrymi konkluzjami

Świat
Anna Moskwa: Spotkanie ministrów ds. energii skończyło się dobrymi konkluzjami
Polsat News
Anna Moskwa

- Spotkanie zakończyło się dobrymi dla nas konkluzjami. (...) Pojawił się konkretny dokument, w którym jest już dosyć szczegółowo opisany mechanizm ceny maksymalnej na gaz - powiedziała minister Anna Moskwa po wtorkowym spotkaniu ministrów ds. energii w Luksemburgu.

- Głównym tematem dzisiejszego spotkania była cena maksymalna na gaz. Postępem w stosunku do poprzednich Rad jest to, że pojawił się konkretny dokument na stole. W tym dokumencie rozporządzenia jest już dosyć szczegółowo opisany mechanizm ceny maksymalnej - przekazała minister klimatu i środowiska.

 

- Naszym oczekiwaniem byłoby żeby dotyczyło to wszystkich transakcji gazowych i wiele państw taką opcję popiera. Sukcesem jest, że dziś pojawiło się to w formie propozycji legislacyjnej - dodała.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska: Musimy wspólnie kupować gaz

 

- Dzisiaj państwa członkowskie zobowiązały KE, aby taka propozycja pojawiła się jak najszybciej. Jednocześnie prezydencja zadeklarowała, że 24 listopada będzie to przedmiotem prac, ale i głosowania - powiedziała Anna Moskwa.

 

Jak przekazała, drugim elementem tego rozwiązania jest mechanizm wspólnych zakupów gazu. - W tej propozycji zbyt wielu szczegółów jeszcze nie ma, natomiast najważniejsze, że jest to mechanizm dobrowolny - dodała. 

"Wyznaczono kolejny deadline"

"Bez przełomu po dzisiejszym spotkaniu ministrów ds. energii w Luksemburgu. Wyznaczono jedynie kolejny deadline - 24 listopada - wówczas ma się odbyć ich nadzwyczajne spotkanie, na którym zostaną (ponownie) podjęte próby przyjęcia pakietu energetycznego UE" - napisała z kolei na Twitterze korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

 

Morawiecki o szczycie UE

- Cały zespół zagadnień związany z polityką energetyczną, z cenami, z osłabianiem negatywnego wpływu na rynki krajowe, na gospodarkę, na bezrobocie - to wszystko zostało ujęte w konkluzjach szczytu UE i jest to duży sukces Polski - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Konkluzje szczytu UE dobre dla Polski

 

W wypowiedzi dla mediów w Brukseli przekazał, że negocjacje unijni przywódcy zakończyli o godz. 2 w nocy. - Zakończyliśmy je dobrymi dla Polski konkluzjami, takimi jakich się spodziewaliśmy. To przede wszystkim ustalenie o maksymalnej cenie gazu realizowanej poprzez tzw. korytarz cenowy. Szczegóły muszą wypracować tutaj w najbliższych tygodniach nasi ministrowie energii. Rozmawialiśmy również o dobrowolności mechanizmu zakupów i tutaj nasz zapis został odzwierciedlony i uwzględniony w ramach dyskusji - stwierdził.

 

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie