Waldemar Buda: Węgiel nie powinien być droższy niż 2 tys. zł

Polska
Waldemar Buda: Węgiel nie powinien być droższy niż 2 tys. zł
Polsat News
Waldemar Buda

- Węgiel nie powinien być droższy niż 2 tys. zł. Sądzę, że węgiel będzie po 1800, 1900 zł. Żaden samorząd nie zostanie odprawiony z kwitkiem - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii w "Gościu Wydarzeń".

- Są powody do tego, by być z wielu spraw niezadowolonych. Wojna ma masę konsekwencji, które są bardzo niekorzystne - stwierdził Waldemar Buda, zapytany o to, czy czuje wściekłość ludzi na władzę.

 

Przed biurem poselskim Mateusza Morawieckiego w Katowicach doszło w poniedziałek do przepychanek związkowców Sierpnia 80 z policją. Protestujący chcieli zamurować wejście do biura. Wzywali także premiera do rozmowy z nimi na temat węgla.

 

- (...) To jest największa pretensja do rządu, że on cały czas uzależnia nas od obcych surowców. My sprowadzamy węgiel z Indonezji, z RPA, z Kolumbii, a to są niepewne kierunki. Do tej pory uzależniając się od rosyjskiego węgla, teraz uzależniamy się od norweskiego gazu lub węgla z kierunków zamorskich, a niszczymy w dalszym ciągu polskie górnictwo, choć węgla mamy pod dostatkiem - przekazał przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek.

 

ZOBACZ: Katowice. Gorąco przed biurem poselskim Mateusza Morawieckiego. Związkowcy chcieli zamurować wejście

 

- Masę węgla wydobywamy, nie ograniczyliśmy w 2022 roku w ogóle wydobycia węgla - skomentował w "Gościu Wydarzeń" Buda.

 

- Węgiel nie powinien być droższy niż 2 tys. zł. Sądzę, że węgiel będzie po 1800, 1900 zł. Jeszcze chwilkę bym się wstrzymał. Rzeczywiście ten węgiel będzie - stwierdził minister, zapytany o tani węgiel. - Żaden samorząd nie zostanie odprawiony z kwitkiem - dodał.

Waldemar Buda: W dobie wojny w gospodarce dzieją się anomalia

Zapytany o informacje o tym, że ceny obligacji rosną dynamicznie, Waldemar Buda odpowiedział: - W dobie wojny w gospodarce dzieją się różne anomalia. Mamy różne skoki dotyczące waluty, inflacji, rentowności obligacji. No niestety żyjemy w takich czasach.

 

WIDEO: Waldemar Buda w "Gościu Wydarzeń"

 

 

 

- Miejmy świadomość, ta inflacja ma jedno źródło - koszty surowców - podkreślił Buda.

 

Zapytany o to, czy np. dodatek 500+ lub tańsze paliwo powinny trafiać do wszystkich, czy tylko do tych, którzy najbardziej potrzebują, minister odpowiedział: - Ta sytuacja już dawno została przesądzona - jest dla wszystkich i powinna być dla wszystkich.

 

Jak dodał, według niego 500+ "swój efekt spełnił". 

Zeznania Marcina W.

Odnosząc się do pytania o powołanie komisji śledczej w sprawie zeznań Marcina W., Buda powiedział: - Pytanie, czy chcemy politycznych igrzysk, czy skuteczności i wyjaśnienia. Komisja śledcza na 11 miesięcy przed wyborami to będą igrzyska polityczne.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Donald Tusk bezkrytycznie dał wiarę wyjaśnieniom Marcina W.

 

Jacek Ozdoba (SP) zapowiedział w poniedziałek złożenie wniosku do ABW o "zweryfikowanie całości działalności Radosława Sikorskiego".

 

- To jest słuszny wniosek, bo jak widzę ileś wypowiedzi, zachowań i działań, nawet nie ostatnich, ale na przestrzeni lat, Radosława Sikorskiego to należy mieć wątpliwości, jaki interes on reprezentował będąc w rządzie i jaki reprezentuje dzisiaj. Ilość wpadek wskazuje na to, że to nie jest przypadek, tylko celowe działania - skomentował minister Buda.

Najnowszy sondaż poparcia

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w październiku, wygrałaby je Koalicja Obywatelska, przed Prawem i Sprawiedliwoscią - wynika z najnowszego sondażu pracowni Kantar Public.

 

- Uważam, że jak się robi 8-10 sondaży wszystkich sondażowni jednego miesiąca, trzeba mówić o pewnej średniej. A jeżeli mówimy o jednym sondażu na zlecenie TVN-u, to mam pewne wątpliwości - skomentował Waldemar Buda. - Gdy porównamy 8-9 sondaży robionych w październiku, to mamy co najmniej kilkuprocentową przewagę - dodał. 

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż. KO przed PiS. Pięć partii w Sejmie

 

- Rządzimy w trudnym okresie, jest dużo problemów, niezależnych od nas - podkreślił minister.

 

Zapytany o to, czy firmy przeżyją podwyżkę cen energii, powiedział: - Dzięki temu, że wprowadzamy cenę maksymalną, przeżyją.

 

Odnosząc się do tematu unijnych pieniędzy dla Polski z KPO, Buda stwierdził, że o tym, co będzie z tymi funduszami, "przekonamy się pewnie za kilka miesięcy". - Wtedy Komisja wypracuje swoje stanowisko - dodał.

 

- Oczywiście, że te pieniądze są potrzebne, nikt tu nie mówi, że z nich rezygnujemy, nam się one po prostu należą i oczekujemy, że one będą przelewane. Wcześniej czy później to się wydarzy - stwierdził minister.

 

PiS chce powołać nową Radę do spraw bezpieczeństwa narodowego, która przejmie kontrolę nad zarządami czterech kluczowych spółek energetycznych i jednej farmaceutycznej.

 

- To jest pewnego rodzaju stabilizacja władz spółek w tak trudnym sektorze, jakim jest sektor energetyczny - mówił Buda.

 

W drugiej części programu gościem Rymanowskiego był Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP.

 

Poprzednie programy "Gość Wydarzeń" do obejrzenia na polsatnews.pl.

an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie