Morawiecki: Węgiel jest dobrej jakości, trzykrotnie sprawdzany. Nie tańczcie do muzyki Putina

Polska
Morawiecki: Węgiel jest dobrej jakości, trzykrotnie sprawdzany. Nie tańczcie do muzyki Putina
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

- Chciałbym zdemaskować kłamstwo pana Tuska, który mówił o sprowadzanej glinie czy kamieniach malowanych na czarno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej dostaw i cen węgla. Jak podkreślił 169 pociągów pełnych wysokiej jakości węgla wyjechało już do samorządów.

- Na skutek wojny w Ukrainie, napaści Rosji, kierunki handlu węglem trzeba było odwrócić niemal o 180 stopni. Te place były puste jeszcze kilka miesięcy temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, wskazując na hałdy węgla w Porcie Gdańskim. 

 

- Tylko w ostatnim tygodniu do samorządów wyjechało 169 pociągów i 2700 ciężarówek pełnych węgla. Dbamy o to, żeby ta współpraca z samorządami była jak najlepsza. Dziękuję im, bo udało się ustalić te warunki współpracy - podkreślił.

Morawiecki: Chcę zdemaskować kłamstwa pana Tuska

Premier wyjaśnił też, na jakich zasad odbywają się zamówienia węgla z, jak podkreślił, 17 różnych kierunków świata.

 

ZOBACZ: Anna Moskwa: Węgiel będzie można kupić w sąsiednim samorządzie

 

- Jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie. Nie ma zapłaty, jeśli ten węgiel nie jest sprawdzony trzykrotnie. Chciałbym zdemaskować kłamstwo pana Tuska, który mówił o sprowadzanej glinie czy kamieniach malowanych na czarno - podkreślił. 

 

- Zobaczmy, jakie bajki opowiada pan Tusk. Przypomnijmy też ten happening: łopata, węgiel, palnik gazowy. Chciałbym zalecić organizatorom korepetycje z fizyki i chemii albo żeby się przynajmniej doedukowali w obsłudze pieca - dodał. 

Morawiecki do Tuska: Nie tańczcie do muzyki Putina

Morawiecki zaznaczył, że trudna sytuacja, z którą się mierzymy, tworzy "dobre podłoże do fake newsów, szerzenia kłamstw i półprawd".

 

- Wczoraj na Radzie Europejskiej w Brukseli wszyscy premierzy i prezydenci przyjęli zapis: przyczyna kryzysu energetycznego i gospodarczego jest jedna: napaść Rosji na Ukrainę i skutki tej napaści. Wszyscy premierzy i prezydenci zgodzili się co do tego, że przyczyną inflacji i wysokich cen gazu jest właśnie napaść Rosji na Ukrainę - mówił.

 

 -Jeśli jakieś siły polityczne próbują zbić swój kapitał polityczny na manipulacjach to Rada Europejska prosi: nie grajcie, nie tańczcie do muzyki Putina - dodał. 

 

- Pani Tusk, nie idźcie tą drogą, to jest woda na młyn Putina i Kremla - zwrócił się do lidera PO. 

Morawiecki o cenach węgla

- Jesteśmy w pełnym porozumieniu z samorządami. Ponad 100 gmin już zadeklarowało odbiór węgla od naszych importerów. Cały ciąg logistyczny jest przygotowany. Gmina będzie mogła odebrać węgiel od importera za 1500 złotych - mówił premier Morawiecki.

 

ZOBACZ: Śląskie. Długie kolejki po węgiel i zapisy na zapisy


- Co to jest ta przyzwoita cena? Cena poniżej 2 tys. złotych. Ta cena jest w miarę przyzwoita. Wiem, że są samorządy, które proponują ceny niższe, za co bardzo dziękuję tym samorządom - dodał.


Premier dodał, że czas kryzysu wywołanego przez Rosję to czas solidarności i współpracy.

 

- Tym wszystkim, którzy sieją nienawiść, którzy próbują jątrzyć te i tak już wzburzone wody kryzysu światowego proszę, żeby posłuchali Rady Europejskiej i naszego wezwania do właściwej interpretacji tego kryzysu energetycznego - podsumował. 

nb/arż/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie