Kobierzyce. Gmina będzie płacić za prąd o 500 proc. więcej

Polska
Kobierzyce. Gmina będzie płacić za prąd o 500 proc. więcej
Polsat News
Podwyżka cen energii w Kobierzycach wynosi 500 proc.

Dokładnie 7 milionów i 200 tysięcy wynosi podwyżka za energię elektryczną dla gminy Kobierzyce na przyszły rok. To rachunki o 500 proc. wyższe od dotychczasowych. - Wiemy, że wzrosty te w innych gminach są jeszcze większe - powiedział w Polsat News Piotr Kopeć zastępca wójta.

- 7 milionów i 200 tysięcy zł to kwota, za którą moglibyśmy wybudować na przykład drogi, szkołę, czy przedszkole - mówi zastępca wójta Piotr Kopeć.

 

 

Chociaż zakupy organizuje wspólnie z ponad 220 innymi podmiotami w ramach grupy zakupowej, oferty w przetargu nie otrzymała żadnej. Kopeć dodał, że "liczy, iż taka oferta się pojawi, albo pojawi się możliwość zamrożenia cen energii, by nie płacić takiej kwoty". Zastępca wójta odnosił się tu do przygotowanego przez rząd projektu ustawy o cenach maksymalnych energii. 

Zamiast inwestycji, spłata wyższych rachunków 

Kopeć zaznaczył, że jeśli nic się nie zmieni i gmina nie otrzyma niższych rachunków do opłacenia, to konieczne będą przesunięcia środków "z zaplanowanych inwestycji, co odsunie je w czasie". - Ale ja nie wiem, co z gminami, które mają tylko środki na bieżące potrzeby, a nie na inwestycje i na przykład nie mają skąd przesunąć pieniędzy - mówił. 

 

WIDEO: Drastyczne podwyżki cen energii. Gmina z rachunkiem wyższym o 500 proc. 

 


Pytany o możliwe oszczędności, oceniał, że gmina może "wyłączać punktowo oświetlenie lamp ulicznych", ale "nie chcielibyśmy tego".

laf/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie