Zakup szczepionek przez UE. Prokuratura Europejska wszczęła śledztwo

Świat
Zakup szczepionek przez UE. Prokuratura Europejska wszczęła śledztwo
PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prokuratura Europejska (EPPO) potwierdziła wszczęcie śledztwa ws. zakupu przez Unię Europejską szczepionek przeciw COVID-19. Nie podano, czego dokładnie dotyczy sprawa ani kogo konkretnie objęto dochodzeniem. Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą jednak przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

W piątek Prokuratura Europejska wydała komunikat o śledztwie dot. programu zakupów szczepionek przeciwko COVID-19 przez UE. EPPO nie określiła, kto jest przedmiotem dochodzenia, ani które z unijnych kontraktów na szczepionki są przedmiotem kontroli.

 

"Na tym etapie żadne dalsze szczegóły nie zostaną podane do wiadomości publicznej" - przekazała Prokuratura Europejska.

 

ZOBACZ: Koronawirus: Nowe warianty BQ.1 oraz BQ.1.1 zaatakowały w USA. Coraz więcej przypadków zachorowań

"NYT": Ursula von der Leyen negocjowała poprzez komunikator

W kwietniu 2021 roku amerykański dziennik "New York Times" informował, że to przewodnicząca Komisji Europejskiej negocjowała poprzez komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19 z szefem Pfizera Albertem Bourlą. O udostępnienie treści tych rozmów zwrócili się dziennikarze oraz europosłanka Sophie in’t Veld.

 

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował we wrześniu raport, w którym stwierdzono, że Komisja odmówiła ujawnienia jakichkolwiek szczegółów dotyczących osobistej roli Ursuli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Wytknięto także szefowej KE odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji w sprawie szczepionek i samodzielne wypracowanie wstępnej umowy.

zdr/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie