Realny wzrost cen wyższy niż ten oficjalny. Rok do roku produkty zdrożały o 24 proc.
Aż 80 proc. konsumentów planuje zmianę nawyków zakupowych i ograniczenie wydatków w sklepach - wynika z badania Current Consumer Mood. Choć wskaźnik inflacji wynosi 17,2 proc., we wrześniu codzienne zakupy były droższe rok do roku średnio o 24 proc. - wskazuje analiza blisko 40 tys. cen detalicznych. Reporter Polsat News sprawdza, jak wpływa to na zachowania konsumentów na targowisku w Poznaniu.
Na targowisku jagiellońskim w Poznaniu za wszystkie najpopularniejsze produkty trzeba zapłacić znacznie więcej - informuje Piotr Kotwicki reporter Polsat News.
Cukier podrożał o 100 proc. Oleje i tłuszcze o 60 proc. Za sól i makarony średnio trzeba zapłacić 40 proc. więcej. Drób kosztuje o 50 proc. więcej. Za mięso wieprzowe należy zapłacić 30 proc. więcej. Wołowina jest droższa o około 40 proc.
Jak zauważył reporter, wzrost cen owoców i warzyw jest nieco mniejszy. Wciąż jednak są to skoki o kilkanaście procent. Te zmiany jako jedyne mieszczą się w wskaźnikach inflacyjnych.
- Widać, że wszystko poszło do góry - mówi jedna z klientek targowiska. - Droższe są jabłka, mięso, jajka - dodaje.
- Dwa miesiące temu nie do pomyślenia było, żeby jajka kosztowały powyżej złotówki. Teraz można znaleźć takie za 1,2 zł - informuje jeden z mieszkańców.
Nie ma widoków na spadek cen
Trudno liczyć, że ten wzrost cen się zatrzyma. Eksperci wskazują, że raporty z lipca, sierpnia i września wyznaczają tendencję wzrostową. A to znaczy, że nie ma szans na spadek cen w najbliższym czasie.
WIDEO: Realny wzrost cen wyższy niż ten oficjalny. Rok do roku produkty zdrożały o 24 proc.
Należy wspomnieć także o "shrinkflacji" (od połączenia angielskich słów "shrink" - "kurczyć się" i "inflation" - "inflacja" - red.). Jest to zjawisko sprzedawania mniejszej ilości produktu za tę samą cenę. Konsumenci także i na to muszą zwracać uwagę, jeśli chcą zaoszczędzić.
Wszystko to powoduje, że na zakupach należy spędzić nieco więcej czasu, aby wybierać najbardziej ekonomiczne rozwiązana.
Czytaj więcej