Prezentacja systemu obrony powietrznej Wisła. "Najnowocześniejszy na świecie"

Polska
Prezentacja systemu obrony powietrznej Wisła. "Najnowocześniejszy na świecie"
PAP/Tytus Żmijewski
Amerykański rakietowy system ziemia-powietrze MIM-104 Patriot zaprezentowany w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu

System Patriot to część wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, który będzie zintegrowany z systemami Narew oraz Pilica - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas testów wyrzutni Patriot. Jak dodał, po ukończeniu, "będzie to najnowocześniejszy system na świecie".

W środę prezydent wraz z szefem BBN Jackiem Siewierą oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli w Toruniu udział w testach elementów baterii Patriot, które mają stać się podstawą system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Jeśli Rosja użyje broni nuklearnej, znajdzie się poza wszelkim nawiasem

 

- Wydawałoby się niemożliwe, a jednak możliwe. W 2018 roku minister Błaszczak podpisywał umowę z USA na sprzedaż, wykonanie pierwszej części systemu Patriot dla Polski, czyli pierwszego elementu naszego wielowarstwowego interoperacyjnego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - systemu Wisła, który będzie zintegrowany z systemem Pilica i systemem Narew - powiedział prezydent.

"Najnowocześniejszy system na świecie"

Jak podkreślił, gdy system Wisła zostanie ukończony, "będzie to najnowocześniejszy system na świecie".

 

- Podobny system, obejmujący wyrzutnie Patriot jest w tej chwili realizowany w USA, ale u nas, kiedy zostanie ukończony, będzie miał charakter wielowarstwowy - dodał.

 

ZOBACZ: USA. Media: system Patriot przewidziany w najnowszym pakiecie pomocy dla Ukrainy

 

- Będzie to wielki, zintegrowany system scalający ze sobą w ramach współdziałania te trzy systemu o różnych zasięgach obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - stwierdził.

 

 

- Realizacja tego systemu w fazie wstępnej - w części wywołanej oczywistą koniecznością, jaką dzisiaj jest potrzeba jak najszybszego zabezpieczenia Polski wobec wojny toczącej się w Ukrainie i wobec związanego z nią ryzyka i zagrożenia - nastąpiła kilka tygodni temu, kiedy do 18. Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej w Zamościu przekazany został pierwszy element systemu - tzw. mała Narew wyposażona w rakiety CAMM - dodał prezydent.

"Jesteśmy kilka długości przed naszymi partnerami"

- Polskie Patrioty są już integrowane, przystępujemy do działań, których rezultatem będzie stworzenie wielowarstwowego systemu obrony powietrznej - stwierdził z kolei wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Zwrócił uwagę na znaczenie systemu zarządzania walką IBCS dla integracji systemów obrony poszczególnych warstw, a po włączeniu w system obrony powietrznej samolotów F-35 wojsko otrzyma pełny ogląd sytuacji, a Polska uzyska "unikalne w Europie warunki bezpieczeństwa".

 

Błaszczak przypomniał, że zestawy Patriot mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, obronę krótkiego zasięgu ma zapewnić system Narew, a bardzo krótkiego zasięgu pociski Piorun uzupełnione artyleryjsko-rakietowymi zestawami Pilica.

 

- My jesteśmy kilka długości przed naszymi współpracownikami, partnerami, którzy wczoraj podpisali tę deklarację. Oni podpisali deklarację intencji, my na polskiej ziemi już mamy ten system, on będzie w pełni operacyjny za kilka miesięcy - powiedział nawiązując tym samym do zainicjowanego przez Niemcy europejskiego systemu obrony powietrznej.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie