Lubelskie: Bakterie w wodociągu. Blisko 3,5 tys. mieszkańców z poważnymi ograniczeniami

Polska
Lubelskie: Bakterie w wodociągu. Blisko 3,5 tys. mieszkańców z poważnymi ograniczeniami
Flickr / Joe Cheng
Bakterie wykryte w wodociągu na Lubelszczyźnie / zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy gminy Baranów od kilku dni muszą liczyć się z dużymi ograniczeniami w korzystaniu z bieżącej wody. Wszystko za sprawą bakterii wykrytych w tamtejszym wodociągu. Sanepid wydał ostrzeżenia dla 16 miejscowości, zamieszkałych przez blisko 3,5 tys. osób.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach wydała komunikat dotyczący mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody z baranowskiego wodociągu. Zagrożeniem objętych zostało 16 miejscowości: Baranów, Dębczyna, Gródek, Huta, Karczunek, Klin, Kozioł, Łukawica, Łukawka, Motoga, Nowomichowska, Pogonów, Składów, Wola Czołnowska, Zagóźdź i Czołna.

 

W związku z informacją opublikowaną 7 października, wody z kranu nie może spożywać tam blisko 3,5 tys. osób.

 

Bakterie w wodzie na Lubelszczyźnie. Wskazówki sanepidu

Sanepid poinformował w komunikacie, że w związku z zanieczyszczeniem, mieszkańcy wspomnianych miejscowości mogą korzystać z wody wyłącznie po jej przegotowaniu.

 

"Przegotowania wymaga woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia" - przekazał puławski sanepid.

 

ZOBACZ: "Interwencja": Woda z fekaliami zalewa blok. Urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością

 

W komunikacie czytamy, że woda bez przegotowania może być wykorzystywana wyłącznie do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych czy też spłukiwania toalety.

 

Sanepid zapewnił, że trwają prace, które mają na celu oczyszczenie wody. Powyższe zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.  

 

mms/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie