Pożary na Wyspie Wielkanocnej. Niektóre posągi Moai spłonęły

Świat
Pożary na Wyspie Wielkanocnej. Niektóre posągi Moai spłonęły
Twitter/@caroperezdattar
Pożar objął 60 hektarów

Pożary na należącej do Chile Wyspie Wielkanocnej uszkodziły znajdujące się tam słynne kamienne posągi Moai. Niektóre z nich zostały zwęglone.

Pożary traw i drzew rozprzestrzeniły się na terenie wyspy w czwartek. Ogień objął około 60 hektarów, z czego 49 proc. stanowiły trawy, a 51 proc. niskie zarośla i drzewa. 

 

Ogień pojawił się u podnóży wulkanu Rano Raraku w Parku Narodowym Rapa Nui. Narażone na działanie ognia zostały posągi Moai, wielkie kamienne wyobrażenia głów. Niektóre z rzeźb zostały osmalone i zwęglone. 

 

Opanowanie pożaru zajęło służbom ponad 8 godzin. Walkę utrudniała długotrwała susza i wiatr. 

Wielkie i tajemnicze posągi

Wyspa Wielkanocna, oddalona o ponad 2 tys. mil od wybrzeża Chile, którego jest częścią, jest wyjątkowym terytorium. Na wyspie znajduje się ponad tysiąc kamiennych posągów gigantycznych głów wyrzeźbionych przed wiekami przez rdzennych mieszkańców wyspy.

Do dziś cel ich powstania oraz przeznaczenie jest zagadką dla naukowców. Posągi, niespotykane nigdzie indziej, są symbolem wyspy i znane są na całym świecie. Zdaniem części badaczy, wykonanie i ustawienie posągów wymagała ogromnych ilości drewna, co powodowało nadmierne karczowanie porastającej niegdyś wyspę tropikalnej dżungli. 

 

ZOBACZ: Chiny. Gigantyczny pożar w chińskim mieście. Płonął wieżowiec o wysokości 200 metrów

 

Wyspę i posągi wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

laf/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie