Pokojowa Nagroda Nobla. Aleś Bialacki, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich laureatami

Świat
Pokojowa Nagroda Nobla. Aleś Bialacki, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich laureatami
Polsat News
Aleś Białacki jest jednym z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Werdykt nie znalazł pełnego zrozumienia w Kijowie. Na krytykę zdecydował się przedstawiciel kancelarii prezydenta Ukrainy.

"Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla reprezentują społeczeństwo obywatelskie w swoich krajach. Od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli" - poinformowano. 

 

 

"Podjęli oni niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i nadużycie władzy. Razem pokazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji" - poinformował Norweski Komitet Noblowski. 

Pokojowa Nagroda Nobla. Trzech laureatów

Aleś Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym, założycielem organizacji "Wiosna", która zajmuje się ochroną praw człowieka. Od 2021 roku przebywa w więzieniu. 

 

 

Rosyjska organizacja Memoriał została założona w 1987 roku przez obrońców praw człowieka w byłym Związku Radzieckim. W czasie wojen czeczeńskich organizacja weryfikowała informacje o rosyjskich zbrodniach wojennych. . W 2009 roku z powodu tej pracy zginęła szefowa oddziału Memoriału w Czeczenii Natalia Estemirowa. 

 

Centrum Wolności Obywatelskich zostało założone w celu wspierania praw człowieka i demokracji na Ukrainie. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. centrum zaangażowało się w działania zmierzające do identyfikacji i udokumentowania rosyjskich zbrodni wojennych na ludności ukraińskiej. 

Niezadowolenie w Kijowie 

Werdykt zdaje się nie być do końca zrozumiały dla władz w Kijowie. W kilku zdaniach swoje wątpliwości na Twitterze wyraził Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. 

 

"Komitet Noblowski ma interesujące rozumienie słowa 'pokój', jeśli przedstawiciele dwóch krajów, które zaatakowały trzeci, otrzymują Nagrodę Nobla razem. Ani organizacje rosyjskie, ani białoruskie nie były w stanie zorganizować oporu wobec wojny. Tegoroczny Nobel jest 'wspaniały" - skomentował Podolak.

 

ZOBACZ: Pokojowa Nagroda Nobla. Lech Wałęsa w Polsat News: Sytuacja jest podobna, jak w 1983 roku

Pokojowa Nagroda Nobla. Poprzedni laureaci

W 2021 roku laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali Maria Ressa (Filipiny) i Dmitrij Muratow (Rosja). Norweski Komitet Noblowski ich za "wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju". 

 

ZOBACZ: Literacka Nagroda Nobla 2022. Laureatką Annie Ernaux

 

W przeszłości Pokojową Nagrodę Nobla odbierali m.in Barack Obama (2009), Jimmi Carter (2020), Jasir Arafat (1994), Nelson Mandela (1993), Michaił Gorbaczow (1990). W 1983 roku pokojowego Nobla przyznano Lechowi Wałęsie. Lider "Solidarności" nie zdecydował się polecieć do Oslo, by odebrać nagrodę. W jego imieniu uczyniła to żona Danuta i syn Bogdan. 

 

Wyróżniano również międzynarodowe organizacje takie jak m.in Światowy Program Żywieniowy (2020), Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (2013), Unia Europejska (2012), Organizacja Narodów Zjednoczonych (2001). 

dsk/ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie