Premier Mateusz Morawiecki w Pradze: Ten szczyt potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji

Świat
Premier Mateusz Morawiecki w Pradze: Ten szczyt potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji
Kancelaria Premiera/Twitter
Premier Mateusz Morawiecki

Ten szczyt potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji nie tylko państw UE, ale też od innych państw, które czasami bezpośrednio z nią graniczą i wszystkie potępiają agresję Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Pradze.

W czwartek w Pradze odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.

Premier: Rosja jest w pełnej izolacji nie tylko państw UE

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział, że rozmawiał w czwartek nie tylko z liderami, z którymi często rozmawia, ale też "z przywódcami świata otaczającego UE - osobami, które również wpływają na bieg wydarzeń związany z wojną na Ukrainie i szerzej na kontekst gospodarczy kryzysu energetycznego".

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o wycieku z Nord Stream: To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb

 

Dodał, że wątkiem głównym, który poruszał we wszystkich rozmowach, była izolacja Rosji jako państwa agresywnego, dyktatorskiego i coraz bardziej totalitarnego.

 

- Ten szczyt potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji nie tylko państw UE, ale też od innych państw, które czasami bezpośrednio z nią graniczą i wszystkie potępiają agresję Rosji - powiedział premier.

 

Morawiecki o pięcie Achillesowej UE

Szef polskiego rządu zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także kwestii kryzysu energetycznego i gazowego. Wyjaśnił, że "wszyscy przywódcy państw UE zgadzają się, że błędy w polityce energetycznej i przede wszystkim agresja Rosji wywołała putinflację". - Kreml uzależniał od siebie państwa UE poprzez niskie ceny gazu. Dziś ten gaz jest narzędziem szantażu ze strony Rosji - dodał.

 

ZOBACZ: Waldemar Buda w "Graffiti": Premier zaprezentuje rewolucyjne zmiany w wycenach nośników energii

 

Premier przekazał, że apelował o zmiany w polityce dotyczącej ETS, o maksymalne ceny gazu i o to, aby zachować jedność na wspólnym europejskim rynku. Ocenił, że dziś polityka energetyczna i klimatyczna to pięta Achillesowa w UE.

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie