Próba balistyczna Korei Północnej. Wojska USA i Korei Południowej wystrzeliły rakiety

Świat
Próba balistyczna Korei Północnej. Wojska USA i Korei Południowej wystrzeliły rakiety
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
USA i Korea Południowa wystrzeliły cztery rakiety

Korea Południowa i Stany Zjednoczone wystrzeliły cztery rakiety ziemia-ziemia w kierunku morskich celów - podaje Reuters, powołując się na informacje południowokoreańskiej agencji Yonhap. To odpowiedź na wtorkową próbę balistyczną przeprowadzoną przez Koreę Północną.

Armia Korei Południowej poinformowała, że jeden z wystrzelonych pocisków Hyunmoo-2 spadł krótko po odpaleniu i rozbił się. Pocisk był wyposażony w głowicę bojową, lecz nie doszło do jej eksplozji. Wojsko przeprosiło za zaistniałą sytuację. 

 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA nazwała ostatni test Korei Północnej "niebezpiecznym i lekkomyślnym", a armia amerykańska i jej sojusznicy zdecydowali się na pokaz siły. 

 

 

Wojska Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej brały wcześniej udział we wspólnych ćwiczeniach na Morzu Żółtym. Zapowiedziano, że lotniskowiec USS Ronald Regan, który przypłynął do Korei Południowej na manewry wojskowe zostanie na dłużej rozmieszczony między Koreą, a Japonią. 

Pocisk balistyczny nad Japonią 

Korea Północna przeprowadziła we wtorek kolejną próbę balistyczną. Według japońskich władz był to pierwszy północnokoreański pocisk, który podążał taką trajektorią od 2017 roku. Rząd w Tokio przyznał, że zasięg 4 600 km mógł być najdłuższym dystansem przebytym przez północnokoreański lot testowy.

 

Była to piąta runda prób z bronią przeprowadzona przez reżim Kim Dzong Una w ciągu ostatnich 10 dni. Działania te są postrzegane jako wyraźna odpowiedź na wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Korea Północna postrzega te ćwiczenia jako zapowiedź inwazji.

 

Pociski wystrzelone w ciągu ostatnich czterech rund były krótkiego zasięgu i spadły do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią. Pociski te były w stanie trafić w cele w Korei Południowej.

 

 

"Według japońskiego Ministerstwa Obrony, pocisk przeszedł nad Japonią w kierunku Pacyfiku i wylądował w oceanie 17 minut później. Syreny w północnym regionie Hokkaido" - przekazała Nexta.

 

 

dsk/Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie