Z Londynu do Nowego Jorku w 80 minut. "Rewolucja w lotnictwie"

Technologie
Z Londynu do Nowego Jorku w 80 minut. "Rewolucja w lotnictwie"
Twitter/Oscar Viñals

Hiszpański inżynier zaprojektował naddźwiękowy samolot pasażerski, który będzie mógł pokonać dystans z Londynu do Nowego Jorku w 80 minut. Maszyna ma się poruszać z prędkością ponad 4 tys. km/h, czyli z prędkością trzykrotnie większa niż prędkość dźwięku.

Projektantem naddźwiękowego samolotu przyszłości, który ma się nazywać Hyper Sting jest Oscar Viñals. Maszyna ma mieć blisko 100 metrów długości i będzie mogła zabrać na pokład od 130 do 170 pasażerów. 


Według twórcy projektu, samolot będzie się mógł poruszać z prędkością ponad 4 tys. kilometrów na godzinę. Hyper Sting miałby zatem szansę zostać godnym następcą słynnego Concorda, który osiągał prędkość ponad 2 tys. km/h.

 

Szybszy i bardziej ekologiczny od Concorda

Jak zapewnia autor projektu, jego maszyna byłaby jednak nie tylko szybsza, ale również ma generować mniej hałasu i zanieczyszczeń.

 

- Concorde był genialną maszyną, udanym eksperymentem, ale powodował zbyt duże emisje zanieczyszczeń do środowiska, generował zbyt duży hałas i był po prostu zbyt drogi - podkreślił Oscar Viñals.

 

 

Samolot miałby osiągać ponaddźwiękową prędkość dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów, takich jak istniejący póki co tylko w teorii reaktor jądrowy na zimną fuzję (jest to nazwa hipotetycznej metody fuzji jąder atomowych, którą dałoby się przeprowadzić w temperaturze znacznie niższej niż dla znanych obecnie reakcji termojądrowych). Reaktor miałby zasilać dwa silniki strumieniowe i cztery hybrydowe silniki turboodrzutowe nowej generacji.

 

 

Projektant wierzy, że jego koncepcja jest możliwa do zrealizowania, jednak według niego potrzebny jest postęp technologiczny, który jak ocenił nastąpi w ciągu najbliższych 10 lat.

 

- Nowa era lotów naddźwiękowych może być tuż za rogiem, ale istnieją wyzwania do pokonania, jeśli chodzi o latanie z prędkością większą niż prędkość dźwięku - dodał. Jak podkreślił, jeśli jego projekt dojdzie do skutku będzie to "rewolucja w lotnictwie".

Nie tylko Hyper Sting

Warto dodać, że  Hyper Sting to nie jedyny tego typu projekt, który w ostatnich latach ujrzał światło dzienne. W lipcu firma Boom Supersonic zaprezentowała projekt nowoczesnego samolotu naddźwiękowego Overture.

 

 

Maszyna ma rozwijać prędkość ponad 2 tys. kilometrów na godzinę i pomieścić od 65 do 80 pasażerów. Oznacza to, że samolot pokona odległość między Nowym Jorkiem i Londynem w zaledwie 3,5 godziny.

 

Boom Supersonic planuje, że samolot wejdzie do produkcji w 2024 roku, w 2026 roku miałyby rozpocząć się testy, a w 2029 roku maszyna miałaby zostać wprowadzona na rynek. Firma wciąż jednak pracuje nad zabezpieczeniem produkcji odpowiedniego silnika, więc należy się liczyć z możliwym opóźnieniem.

 

Tak długi czas oczekiwania nie zniechęca jednak potencjalnych klientów. Amerykańskie linie lotnicze American Airlines poinformowały, że zamierzają kupić 20 naddźwiękowych samolotów Overture. Przedsiębiorstwo wpłaciło już nawet bezzwrotną kaucję. Podobnie zrobiły linie lotnicze Japan Airlines oraz United Airlines.

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie