Nagrodę Nobla 2022 z fizyki otrzymali Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger

Świat
Nagrodę Nobla 2022 z fizyki otrzymali Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Flickr.com/ Solis Invicti/ (CC BY 2.0)

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafia do Alaina Aspecta, Johna F. Clausera i Antona Zeilingera za pionierstwo w mechanice kwantowej - ogłosiła we wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W poniedziałek poznaliśmy laureata w dziedzinie medycyny, Svante Pääbo, który badał genomy wymarłych krewnych człowieka.

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafia do Alaina Aspecta, Johna F. Clausera i Antona Zeilingera za pionierstwo w dziedzinie mechaniki kwantowej.

 

Laureaci prowadzili eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych, których dwie cząstki zachowują się jak pojedyncza jednostka - nawet, gdy są rozdzielone. "Opracowanie przez laureatów narzędzi eksperymentalnych zapoczątkowało nową erę technologii kwantowej" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Anton Zeilinger, jeden z laureatów Nagrody Nobla z fizyki 2022, badał stan splątany układów kwantowych. Jego grupa badawcza wykazała zjawisko zwane teleportacja kwantową" - czytamy dalej.

Nagroda Nobla z fizyki 2022

Komitet Noblowski docenił badania i eksperymenty związane "ze splątanymi fotonami, ustaleniem naruszenia nierówności Bella i pionierską informatyką kwantową".

 

"Mechanika kwantowa to nie tylko zagadnienia teoretyczne czy filozoficzne. Trwają intensywne badania nad wykorzystaniem szczególnych właściwości układów cząstek do konstruowania komputerów kwantowych czy budowania sieci kwantowych. Tegoroczni laureaci badali stany splątane, a wyniki ich badań stanowią fundament pod trwającą obecnie rewolucję w technologii kwantowej" - głosi oświadczenie.

 

Splątanie kwantowe należy do jednych z najbardziej tajemniczych i niezbadanych zjawisk przewidzianych przez mechanikę kwantową. Polega na tym, że obiekty kwantowe - cząsteczki w układzie kwantowym - oddziałują na siebie w zaskakujący sposób: niezależnie od odległości reagują na zmiany zachodzące w innych cząsteczkach. Już w 1935 roku Albert Einstein nazywał stan splątania "upiornym oddziaływaniem na odległość".

 

Transmisja na żywo z ogłoszenia i omówienia wyników dostępna jest poniżej:

nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie