Annalena Baerbock: Kwestia reparacji jest sprawą zamkniętą

Polska
Annalena Baerbock: Kwestia reparacji jest sprawą zamkniętą
PAP/Albert Zawada
Annalena Baerbock i Zbigniew Rau

Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów MSZ Polski i Niemiec Zbigniew Rau poruszył sprawę reparacji. - Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem Republiki Federalnej Niemiec - podkreślił. Chwilę później głos zabrała Annalena Baerbock. - Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - odpowiedziała stanowczo.

- Polska i Niemcy mają szansę wspólnie stworzyć modelowy przykład przezwyciężenia traum powstałych wskutek imperialnej polityki, terytorialnych i materialnych grabieży, prób kolonizacji i eksterminacji całych narodów - powiedział Zbigniew Rau, podczas trzeciego w tym roku spotkania z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.

 

- Społeczeństwo polskie wciąż taką traumę odczuwa wskutek niemieckiej napaści zbrojnej na Polskę w 1939 roku, niemieckiej okupacji oraz ich negatywnych konsekwencji dla kapitału społecznego, potencjału gospodarczego i dziedzictwa narodowego. To ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich. Czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem - dodał.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne. Piotr Müller: Niech Tusk wyrzuci Schetynę z partii. Za gadanie głupot

 

W poniedziałek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało notę dyplomatyczną ws. reparacji, w celu "sprawiedliwego, całościowego, materialnego i prawnego uregulowania kwestii krzywd i strat, jakie ponieśli obywatele polscy i państwo polskie w wyniku II wojny światowej" - powiedział Rau.

 

- Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem Republiki Federalnej Niemiec - dodał.

Niemiecka minister: Reparacje to sprawa zamknięta

Podczas swojego wystąpienia Annalena Baerbock odniosła się do sprawy reparacji. - Wiem, że ten temat bardzo interesuje wielu ludzi w waszym kraju, przedstawicieli mediów i dlatego chcę się do tego odnieść. Wczoraj słyszeliśmy, że w drodze do Berlina jest nota dyplomatyczna. Myślę, że lepiej, że mogliśmy o tym porozmawiać osobiście. Postawę rządu federalnego w tej kwestii już znasz – zwróciła się do polskiego ministra.

 

- Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej, bez jakichkolwiek ograniczeń. Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o cierpieniu milionów, które Polsce zadały Niemcy - podkreśliła. Dodała też, że Niemcy i Polska powinny wspólnie pracować nad kwestią pamięci historycznej.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. "Sprawy zostały uregulowane, co rząd polski wielokrotnie potwierdzał"

 

- Jednocześnie kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - powiedziała stanowczo. Baerbock zwróciła uwagę, że Polska i Niemcy mają wspólną przyszłość w Unii Europejskiej. Opowiedziała o swoim poniedziałkowym spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi. Zapowiedziała, że odda też hołd poległym w 1944 roku.

 

- Patrząc na to, co widzieliśmy tutaj w Warszawie, pełne zniszczenie miasta, nie może być grubej kreski. Mimo wspólnej przeszłości i odpowiedzialności, jesteśmy bardzo wdzięczni za to naszym sąsiadom, udało nam się zbudować porządek pokojowy, zainwestować w Unię Europejską, która jest naszym najważniejszym ubezpieczeniem życiowym - zaznaczyła.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie