Holandia: 10-tonowy wieloryb wyrzucony na wybrzeżu

Świat
Holandia: 10-tonowy wieloryb wyrzucony na wybrzeżu
Wikipedia.org/Wasschappelaer oraz Twitter/Peter Foolen

Mierzącego 14 metrów płetwala zwyczajnego znaleziono w niedzielę na grobli Westkapelle w Holandii. Dryfujące zwłoki ssaka były parę dni wcześniej widziane u wybrzeży Nieuwpoort.

Nie jest znana przyczyna śmierci płetwala, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg Westkapelle (miasteczko w gminie Veere na wyspie Walcheren, holenderska prowincja Zelandia).  

 

Zwłoki mierzącego prawie 14-metrów wieloryba o wadze około 10 ton znaleziono wyrzucone na groblę w niedzielę rano. Wcześniej tusza płetwala dryfowała u wybrzeży Nieuwpoort w kierunku Zeebrugge.

 

ZOBACZ: Australia. Dryfujące zwłoki wieloryba przyciągnęły stado rekinów

 

- Pewne jest, że wieloryb nie zostanie usunięty od razu - przekazał mediom Jaap van der Hiele z Rescue Team Sea Animals Netherlands (RTZ). - Było zbyt wielu gapiów, a to niekoniecznie byłby ładny widok - dodał. Dodać należy, że w pobliżu grobli odbywał się w niedzielę maraton. 

 

 

 

 

 

Truchło ssaka w poniedziałek rano wciąż przyciągała wielu gapiów. Nie przeszkadzało im w tym nawet bardzo intensywny zapach rozkładającego się ciała kolosa. 

 

W poniedziałek ma też zostać podjęta decyzja, czy zwłoki płetwala będą badane na miejscu czy zostaną od razu usunięte. 

 

 

Płetwal zwyczajny (Balaenoptera physalus) występuje we wszystkich oceanach. Jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi (po płetwalu błękitnym), dorastającym do 27 metrów długości. Mogą osiągnąć wagę nawet 90 ton. Już noworodki mierzą ponad 6 metrów i ważą ok. 1,5 tony. 

grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie