Duma Państwowa zatwierdziła aneksję ukraińskich terytoriów. Więcej głosów "za" niż deputowanych

Świat
Duma Państwowa zatwierdziła aneksję ukraińskich terytoriów. Więcej głosów "za" niż deputowanych
PAP/EPA/RUSSIAN STATE DUM
Deputowani izby niższej rosyjskiej Dumy Państwowej głosowali za aneksją ukraińskich terenów

Rosyjska Duma Państwowa zatwierdziła aneksję czterech ukraińskich terytoriów. Niezależny portal Meduza podaje, że choć nikt się nie wstrzymał i nikt nie był "przeciw" - głosów "za" było więcej niż deputowanych na sali. Kreml ma na to wytłumaczenie.

"Duma Państwowa jednomyślnie przyjęła w poniedziałek w pierwszym czytaniu i w całości projekty ustaw konstytucyjnych o przyjęciu do Rosji Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego" - podaje państwowa agencja ITAR-TASS. 

 

Niezależny rosyjski portal Meduza zwrócił uwagę na szczegóły tego głosowania. "W Dumie Państwowej więcej deputowanych głosowało 'za aneksją nowych terytoriów' niż było ich na posiedzeniu" - czytamy. 

 

To nie wszystko. Rosyjscy politycy decyzję o przyłączeniu każdego z czterech ukraińscy terytoriów, podejmowali osobno. I tak pomimo tego, że na sali było 408 deputowanych, to wyniki głosowania "za" przyłączeniem poszczególnych terytoriów były różne. Łączyło je to, że w każdym przypadku liczba głosów zatwierdzających aneksję była wyższa od liczby głosujących. 

Wyniki głosowań (źródło - Meduza):

Jak podaje Meduza, według oficjalnych informacji w poniedziałek, trzeciego października w gmachu rosyjskiej Dumy Państwowej pojawiło się 408 deputowanych. 

 

Za "przystąpieniem" DRL - 413 głosów;
Za "aneksją" ŁRL - 412 głosów;
Za "aneksją" obwodu zaporoskiego - 409 głosów;
Za "aneksją" obwodu chersońskiego - 411 głosów.

"Nie liczcie; przyczyną usterka" 

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin tłumaczył rozbieżność w liczbie głosujących "usterką techniczną". - Nie liczcie głosów jeden plus, jeden minus - apelował.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski: referendum o "przyłączeniu" tzw. republik do Rosji utrudni negocjacje

Pseudoreferenda i aneksja 

Rosjanie w dniach 23-27 września przeprowadzili pseudoreferanda na terenach tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Według głosowań rzekomo przeprowadzonych wśród mieszkańców, wszystkie cztery wyodrębnione tereny decyzją ich ludności powinny zostać przyłączone do Federacji Rosyjskiej. 

 

W piątek Władimir Putin ogłosił przyłączenie wspomnianych terytoriów do Rosji. - Pojawiły się cztery nowe regiony - powiedział do zgromadzonych na Kremlu. Wcześniej podpisał dekrety o uznaniu obwodów chersońskiego i zaporoskiego za niezależne terytoria. Przytłaczająca większość krajów nie akceptuje tej decyzji i nie zgadza się na zagarnięcie przez Rosję nowych terytoriów.

ap/bas/polsatnews.pl/Meduza
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie