Watykan. Papież apeluje do Putina: O zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie

Świat
Watykan. Papież apeluje do Putina: O zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie
EPA/VATICAN MEDIA
Papież poświęcił sprawie wojny całe wystąpienie

Mój apel kieruję do prezydenta Federacji Rosyjskiej, błagając go o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci - powiedział w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę na Palcu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek. To pierwsze tak zdecydowane wystąpienie papieża od początku wojny w Ukrainie.

- Przebieg wojny na Ukrainie stał się tak poważny, wyniszczający i groźny, że budzi wielki niepokój. Dlatego dziś chciałbym poświęcić mu całe rozważania przed modlitwą Anioł Pański - zaczął papież, zwracając się do zgromadzonych wiernych. 

 

Papież powiedział - jestem zasmucony rzekami krwi i łez przelanych w tych miesiącach. Ubolewam z powodu tysięcy ofiar, zwłaszcza wśród dzieci oraz tylu zniszczeń, które pozostawiły wiele osób i rodzin bez dachu nad głową i zagrażają rozległym terytoriom zimnem i głodem.

"Co się jeszcze musi wydarzyć?"

- Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione. Nigdy. Bolesne jest to, że świat uczy się geografii Ukrainy poprzez takie nazwy jak Bucza, Irpień, Mariupol, Izium, Zaporoże i inne miejscowości, które stały się miejscami nieopisanych cierpień i strachu - mówił Franciszek.

 

ZOBACZ: Watykan. Samolot z papieżem lecący do Kazachstanu nie przeleci nad Rosją


Pytał retorycznie zgromadzonych: co się jeszcze musi wydarzyć? Ile krwi musi się jeszcze przelać, abyśmy zrozumieli, że wojna nigdy nie jest rozwiązaniem, ale jedynie zniszczeniem? W imię Boga i w imię poczucia człowieczeństwa, które jest w każdym sercu, ponawiam mój apel o to, by natychmiast osiągnięto zawieszenie broni.

Apel Franciszka do Putina 

- Mój apel kieruję przede wszystkim do prezydenta Federacji Rosyjskiej, błagając go o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci, także z miłości do jego narodu. Z drugiej strony, zasmucony ogromem cierpień narodu ukraińskiego w wyniku doznanej agresji, kieruję do prezydenta Ukrainy równie ufny apel o otwartość na poważne propozycje pokojowe - powiedział papież.


Dodał "proszę, pozwólmy młodym pokoleniom oddychać zdrowym powietrzem pokoju, a nie zanieczyszczonym wojną, która jest szaleństwem".

laf/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie