Wielka Brytania: Pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III. Monarcha nie ma korony

Świat
Wielka Brytania: Pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III. Monarcha nie ma korony
twitter.com/RoyalMintUK
Moneta ma wejść do obiegu w ciągu kilku tygodni

Brytyjska Mennica Królewska (The Royal Mint) ujawniła nową monetę z wizerunkiem króla Karola III. Moneta o nominale 50 pensów ma wejść do powszechnego obiegu w ciągu kilku tygodni.

Wizerunek króla Karola II znajdzie się także na pamiątkowej monecie o wartości pięciu funtów. Będzie ona sprzedawana kolekcjonerom przez The Royal Mint od początku przyszłego tygodnia. 

 

Na portrecie monarcha jest zwrócony w lewo - w odwrotną stronę, niż królowa Elżbieta II. W przeciwieństwie do królowej, Karol nie ma na portrecie korony - informuje BBC. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Irytacja Karola III. Tym razem zezłościł się na pióro

 

Moneta o nominale 50 pensów będzie dystrybuowana zgodnie z zapotrzebowaniem przez banki, towarzystwa budowlane i urzędy pocztowe. Będą one w obiegu razem z monetami przedstawiającymi Elżbietę II.

 

 

Od początku przyszłego roku będą bite monety od jednego pensa do dwóch funtów z tym samym wizerunkiem króla Karola. Zostaną one wysłane w razie potrzeby w celu wymiany uszkodzonych i zużytych starszych monet oraz pokrycia dodatkowego zapotrzebowania.

"Król Karol III, z łaski Bożej, Obrońca Wiary"

Na inskrypcji oznaczono poprzednich brytyjskich monarchów za pomocą łacińskiej wersji ich imienia. Pełny napis otaczający wizerunek Karola III brzmi: "CHARLES III • D • G • REX • ​​F • D • 5 POUNDS • 2022", co oznacza "Król Karol III, z łaski Bożej, Obrońca Wiary".

 

W poniedziałek do sprzedaży trafi także moneta kolekcjonerska upamiętniająca Elżbietę II o wartości pięciu funtów.

 

Portret króla Karola jest pierwszym projektem monety podjętym przez Martina Jenningsa. Do stworzenia projektu użył fotografii, a nie Króla siedzącego do konkretnego portretu.

an / bbc.com / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie