Mobilizacja w Rosji. Rodziny żołnierzy otrzymują owce i węgiel

Świat
Mobilizacja w Rosji. Rodziny żołnierzy otrzymują owce i węgiel
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV, Oficjalna Strona Internetowa Republiki Tuwa

Rodzinom zmobilizowanych została przyznana pomoc humanitarna - otrzymują m.in. barany i węgiel. "Dzięki wspólnym wysiłkom władzy i wolontariuszy rodziny i bliscy żołnierzy i żołnierze nie będą czuć, że zostali ze swoimi problemami sami" - tak władze rosyjskiej republiki Tuwa tłumaczą swoją decyzję.  

Na oficjalnym portalu rosyjskiej republiki Tuwa (Syberia) powiadomiono, że dla rodzin żołnierzy zmobilizowanych na wojnę w Ukrainie przekazywana jest pomoc humanitarna. Od czwartku ministerstwo rolnictwa zaczęło przekazywać owce, jednego dnia oddano 91 zwierząt. Według zapowiedzi ministra rolnictwa, zwierzęta gospodarskie zostaną przekazane rodzinom żołnierzy do końca tygodnia.

 

ZOBACZ: Gruzja. Protest na granicy. Pytają Rosjan: Czemu uciekacie, skoro popieracie wojnę?


W ramach pomocy mieszkańcy otrzymają także mąkę, ziemniaki i kapustę. "W szeregu dzielnic rozpoczęło się także dostarczanie węgla do powołanych rodaków" - przekazano. Oprócz węgla rodziny mają dostać także drewno opałowe

Rosja. Dla rodzin żołnierzy będą przygotowane kolejne formy wsparcia

Jak zapowiedziano, mają być wprowadzane kolejne formy wsparcia. Przypomniano także, że 5000 rubli (441 zł na 30.09.2022) przysługuje dla rodzin zmobilizowanych żołnierzy, w których są dzieci poniżej 17 roku życia.

Według danych z 2021 roku, republika Tuwy zajmowała ostatnie miejsce w rankingu rejonów Rosji pod względem jakości życia. W 2020 roku odsetek mieszkańców żyjących poniżej granicy ubóstwa w Tuwie wyniósł 34,1 proc.

Po ogłoszeniu mobilizacji na wojnę w Ukrainie także w odległej republice Tuwy na Syberii doszło do protestów. Jak powiadomiła rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, podczas manifestacji w czwartek zatrzymano około 20 kobiet, w tym matkę z niemowlęciem.
 

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie