Karkonosze. Śnieżka pod śniegiem. Trudne warunki w górach

Polska
Karkonosze. Śnieżka pod śniegiem. Trudne warunki w górach
Facebook.com/GOPR Karkonosze
W Karkonoszach nagle zrobiło się biało. Nad górami przeszła śnieżyca.

Śnieżyca przeszła nad Karkonoszami. Na szczycie Śnieżki jest najwięcej śniegu o tej porze roku od 20 lat, a wrzesień był najprawdopodobniej najchłodniejszy od 9 lat. Ratownicy Grupy karkonoskiej GOPR ostrzegają, że warunki w górach są trudne i przed wyjściem należy się odpowiednio przygotować. Sprawdź prognozę pogody Polsat News na weekend.

"Zima w natarciu" napisał Karkonoski Park Narodowy, zamieszczając nagranie śnieżycy jaka przeszła nad Sudetami.

Śnieżyca w Karkonoszach

Nad Śnieżką przeszła nawałnica. Spadło około 6 cm świeżego śniegu. Warunki podczas śnieżycy były bardzo trudne. Intensywnie wiał wiatr i padał mokry śnieg.

 

ZOBACZ: Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. "Skrajnie niebezpiecznie"

 

W górach momentalnie zrobiło się biało.

 

 

Wcześniej białe były górne partie Karkonoszy.

 

Najwięcej śniegu od 20 lat

Na szczycie Śnieżki (1603 m n.p.m.) pokrywa śniegu ma grubość 6 cm. Strona "Izersko-karkonoska pogoda" na Facebooku podaje, że jest to najwięcej śniegu we wrześniu od dwóch dekad. Ostatni raz tak gruba pokrywa na najwyższym szczyt Karkonoszy i Sudetów oraz województwa dolnośląskiego, całego Śląska i Czech została zmierzona w 2002 roku.

 

Jednocześnie wrzesień jest chłodniejszy o 1,7 stopnia Celsjusza od normy i może być równocześnie najchłodniejszym od 9 lat.

 

WIDEO - Zima dała o sobie znać w Karkonoszach, ale weekend będzie piękny

 

 

 

Według IMGW 6 cm na Śnieżce o tej porze roku to wyrównanie rekordu w XXI wieku. Jednak wcześniej na szczycie było już więcej śniegu w tym okresie. W 1972 roku spadło go tam 22 cm.

 

Zima puka w Sudety

Śnieg spadł w Karkonoszach już 19 września. Karkonoska Grupa GOPR  informowała wtedy, że szlaki turystyczne zrobiły się śliskie, mokre, a widoczność w górach jest ograniczona.

 

ZOBACZ: Chile. Obfite opady śniegu w górach. Turyści utknęli w hotelach

 

Ratownicy zaapelowali o odpowiednie przygotowanie przed wyjściem w góry: właściwe obuwie, dodatkową odzież na wypadek załamania pogody, zapas jedzenia i picia, zaplanowanie trasy wraz z wariantem alternatywnym na wypadek pogorszenia warunków lub przecenienia sił.

 

Umiarkowana prognoza na weekend

W piątek na południu kraju deszcz. Na pozostałym obszarze na ogół zachmurzenie, jednak bez opadów. W rejonach podgórskich zimno, tylko 8-9 stopni Celsjusza - podał IMGW-PIB. Na pozostałym obszarze od 10 do 17 stopni. W Zakopanem niskie, deszczowe chmury, opady i temperatura 6-7 stopni o poranku.

 

W nocy z piątku na sobotę na przedgórzu sudeckim wystąpią mgły ograniczające widoczność do 100 m. W górach i na terenach podgórskich od 3 do 5 st. C.

 

ZOBACZ: Podkarpackie: Muchomory czerwone w bieszczadzkich lasach. Grzybiarze się cieszą

 

W sobotę zachmurzenie i przelotny deszcz w całym kraju. Temperatura od 12 st. na północnym-wschodzie do 17 stopni na południu. Po południu obszar z deszczem będzie narastać od zachodu. W górach i na pogórzu od 9 do 11 st.

 

W niedzielę nadal możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura od 12 do 17 stopni Celsjusza.

 

WIDEO - Sprawdź prognozę pogody Polsat News

 

W górach pomoże aplikacja "Ratunek"

Ratownicy przypominają, że numery alarmowe w górach to 985 lub 601 100 300, a w sytuacji zagrożenia, szybką pomoc może zagwarantować lokalizacja turysty uzyskana dzięki aplikacji "Ratunek". 

 

Aplikacja została opracowana przez spółkę Polkomtel. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana i dołączona przez Ochotnicze Służby Ratownicze do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku.

 

ZOBACZ: Zdjęcia odmrożonych dłoni i stóp turystów. GOPR publikuje ku przestrodze

 

Aplikację "Ratunek" przeznaczoną dla telefonów komórkowych można pobrać z serwisów Google Play App Store. Za pomocą tej aplikacji można wezwać pomoc w górach lub nad wodą. Gdy turysta użyje aplikacji, telefon połączy go automatycznie z właściwą służbą ratowniczą (GOPR, TOPR, WOPR lub MOPR).

 

Podczas rozmowy zostanie automatycznie wysłany SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów.

hlk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie