Nord Stream 2. Awaria gazociągu. Przez wyciek gazu wyznaczono specjalną strefę na Bałtyku

Świat
Nord Stream 2. Awaria gazociągu. Przez wyciek gazu wyznaczono specjalną strefę na Bałtyku
wikimedia.commons/Pjotr Mahhonin/CC BY-SA 4.0; Energistyrelsen
Awaria gazociągu zmobilizowała duńskie służby

W pobliżu Danii doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2 - przekazała Duńska Agencja Energii. Na południowy wschód od Bornholmu na Morzu Bałtyckim wyznaczono strefę zamkniętą dla statków.

O awarii i "gwałtownym spadku ciśnienia" w jednej z nitek gazociągu biegnącego pod Bałtykiem jako pierwsza poinformowała spółka Nord Stream 2 AG - operator projektu gazociągu. Wyciek zgłoszono służbom Niemiec, Szwecji, Finlandii, Rosji oraz Danii.

 

ZOBACZ: Gazprom: Dostawy gazu przez Nord Stream wstrzymane "do czasu usunięcia szkód"

 

Z komunikatu duńskiej agencji wynika, że do wycieku doszło na południowy wschód od plaży Dueodde na duńskiej wyspie Borholm.

 

"Duńskie władze morskie wydały ostrzeżenie i ustanowiły strefę zakazu ruchu o promieniu pięciu mil morskich wokół rurociągu (ok. 10 km). Jest ona niebezpieczna dla ruchu morskiego". - dodano.

 

Strefę zagrożenia oznaczono żółtym koloremEnergistyrelsen
Strefę zagrożenia oznaczono żółtym kolorem

 

Do Morza Bałtyckiego mogą przedostać się znaczne ilości metanu

Agencja zapewniła, że nie ma innych zagrożeń związanych z wyciekiem, a incydent nie powinien mieć żadnych konsekwencji dla duńskiego bezpieczeństwa dostaw gazu. Jednak jak twierdzi niemiecki tygodnik "Spiegel", niemieccy ekolodzy z organizacji Deutsche Umwelthilfe (DU) ostrzegali, że spadek ciśnienia w rurociągu sugeruje, że do Morza Bałtyckiego mogły przedostać się znaczne ilości metanu.

 

- Gaz po wydostaniu się na powierzchnię morza do atmosfery znacząco przyczyni się do efektu cieplarnianego - stwierdził szef ekologów Sascha Mueller-Kraenner.

 

Budowa Nord Stream 2 została ukończona jesienią 2021 roku. Gazociąg nie został jednak oficjalnie oddany do użytku, a Niemcy zrezygnowały z korzystania z instalacji na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę. Gazociąg jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi.

bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie