USA. Sąd zwolnił z więzienia mężczyznę. Powodem nowe informacje ujawnione w podcaście

Świat
USA. Sąd zwolnił z więzienia mężczyznę. Powodem nowe informacje ujawnione w podcaście
Reuters
Skazany został na razie zwolniony z odbywania kary

Nowe fakty opublikowane przez twórców podcastu "Serial" dotyczące zbrodni z 1999 roku w Baltimore w USA, doprowadziły we wtorek sąd do decyzji o zwolnieniu osadzonego z więzienia i skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Sprawa dotyczy zabójstwa z 1999 roku. Wówczas w parku miejskim w Baltimore w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych odnaleziono zakopane ciało kobiety. 

 

18-letnia Hae Min Lee została odnaleziona ze śladami uduszenia, a o morderstwo oskarżono jej byłego chłopaka. Adnan Syed został skazany na dożywocie rok później.

 

Obecnie 42-letni Syed od początku procesu powtarzał, że jest niewinny i nie zabił Hae Min Lee. Sprawą zainteresowali się twórcy podcastu "Serial" opowiadającego o nie do końca jasnych i jednoznacznych sprawach morderstw i zabójstw.

Nowe dowody ujawnił... podcast 

Twórcy "Serialu" w ramach własnego śledztwa odkryli szereg dowodów, które nigdy nie trafiły na salę sądową i nie były znane obronie ani oskarżycielom.

 

To wzbudziło zainteresowanie organów sprawiedliwości i dało podstawę do wznowienia sprawy - ostatecznie uchylenia wyroku. Nie oznacza to, że mężczyzna jest niewinny.

 

ZOBACZ: USA. Były policjant biorący udział w szturmie na Kapitol skazany na 10 lat więzienia

 

Sędzia skierowała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Syed został na razie zwolniony z odbywania kary. 

 

- Nasze ponowne śledztwo ujawniło, że pierwsi prokuratorzy badający sprawę i kolejni prokuratorzy w biurze Prokuratora Generalnego nie ujawnili istotnych informacji na temat alternatywnych podejrzanych, z których jeden groził zabiciem ofiary i miał motyw do popełnienia morderstwa. A obaj - historię przemocy wobec kobiet. Nasze śledztwo sugeruje, że ci dwaj podejrzani mogli być zamieszani, razem lub osobno, w śmierć tej pięknej młodej kobiety - komentowała sprawę Marlin Mosby, prokurator stanowa z Baltimore.  

 

Podcast "Serial" powstaje pod egidą publicznej stacji radiową WBEZ w Chicago. Sprawę morderstwa badał od 2014 roku.

Scenariusz serialu rzeczywistością 

Przypadek działania sądu może budzić w Polsce, a przede wszystkim w USA, skojarzenie z popularnym serialem kryminalnym "Only Murders in the Building" (w Polsce jako: Zbrodnie po sąsiedzku) wyprodukowanym przez Star Studios w 2021 roku.

 

Głównymi bohaterami serialu są osoby tworzące podcast poświęcony sprawie morderstwa sprzed lat, w którym ujawniają nowe fakty kierujące podejrzenie na zupełnie inne osoby niż skazane w procesie. 

laf/ sgo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie