Irlandia. W żołądku pacjentki znaleziono 55 baterii. To rekord

Świat
Irlandia. W żołądku pacjentki znaleziono 55 baterii. To rekord
IRISH MEDICAL JOURNAL
Z żołądka pacjentki wyjęto 55 baterii AAA

Do nietypowego medycznego przypadku doszło w Irlandii, gdzie tamtejsi lekarze musieli poradzić sobie z usunięciem kilkudziesięciu baterii z żołądka 66-letniej pacjentki. Kobieta skarżyła się na "ból brzucha".

Chirurdzy mieli twardy orzech do zgryzienia, bo z tyloma bateriami (zarówno AA, jak i AAA) znalezionymi w ludzkim ciele jeszcze nie mieli do czynienia. Szczególnym wyzwaniem było usunięcie ostatnich czterech "paluszków", które utkwiły w okrężnicy kobiety.

 

Na ostry dyżur do Uniwersyteckiego Szpitala Św. Wincenta w Dublinie zgłosiła się 66-latka cierpiąca z powodu "bólu brzucha". Lekarze wykonali więc prześwietlenie, którego wyniki okazały się dla nich szokiem.

Wiadomość o bateriach w żołądku zelektryzowała lekarzy

Zarówno w żołądku, jak i odbycie pacjentki odkryto dziesiątki ciał obcych - były to baterie różnych rozmiarów. Według serwisu naukowego "Live Science" żaden z nich nie blokował jej przewodu pokarmowego.

 

Przypadek kobiety był na tyle wyjątkowy, że opisano go w prestiżowym "Irish Medical Journal", który ukazał się 15 września.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Rośnie liczba pacjentów niezadowolonych z usług krakowskiego chirurga-plastyka

 

Zajmujący się pacjentką lekarze początkowo chcieli poczekać w nadziei, że baterie zostaną usunięte z jej ciała w naturalny sposób. W pierwszym tygodniu kobieta wydaliła jedynie pięć baterii AA, a kolejne zdjęcia rentgenowskie wykazały, że większość nadal tkwiła w środku.

Usunięto 55 baterii. To rekord

Na dodatek kobieta zaczęła odczuwać narastający ból brzucha. Gdy medycy zorientowali się, że jej rozdęty brzuch zwisa nad kością łonową z powodu ciężaru baterii, zdecydowano o operacji.

 

Chirurdzy nacięli jej brzuch i skutecznie usunęli 46 "paluszków". To nie był jednak koniec problemu. Cztery dodatkowe baterie pozostawały uwięzione w okrężnicy. Jak opisano w raporcie, lekarze musieli "wydoić" je z odbytu.

 

Zdjęcie rentgenowskie znajdujących się w żołądku pacjentki bateriiIRISH MEDICAL JOURNAL
Zdjęcie rentgenowskie znajdujących się w żołądku pacjentki baterii

 

Po zabiegu podliczono wszystkie wyjęte z ciała pacjentki ciała obce. Łącznie usunięto 55 baterii różnych firm i wielkości. Jedno jest pewne - kobieta po zabiegu była wyczerpana.

 

"Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą ten przypadek reprezentuje najwyższą zgłoszoną liczbę baterii spożytych w jednym momencie" - napisano w artykule na łamach branżowego periodyku.

Nietypowy przypadek "celowego samookaleczenia"

Incydent z pewnością wywołał zaskoczenie nawet u doświadczonych chirurgów, a tym bardziej u "zwykłych" czytelników raportu, ponieważ większość opisywanych dotąd przypadków usunięcia baterii z żołądka zazwyczaj dotyczyła dzieci, które połknęły małe baterie guzikowe

 

ZOBACZ: Niezwykła operacja zakończona sukcesem. W Brazylii rozdzielono bliźnięta syjamskie złączone mózgami

 

"Rozmyślne spożycie wielu dużych baterii AA jako forma celowego samookaleczenia jest niezwykłym przykładem" - stwierdzili lekarze w publikacji. W tych najczęstszych przypadkach zgłaszanych przez pediatrów, baterie mogą czasem samoczynnie przejść przez ciało dziecka, nie powodując obrażeń.

 

Wydobyte z ciała pacjentki baterie typu AA oraz AAAIRISH MEDICAL JOURNAL
Wydobyte z ciała pacjentki baterie typu AA oraz AAA

 

Natomiast jeśli utkną w gardle, mogą doprowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu dziecka uszkodzeń - ostrzega Szpital Dziecięcy UCSF Benioff z USA. Dzieje się tak, ponieważ ślina przewodzi prąd elektryczny w znajdujących się w ciele bateriach, wywołując reakcję chemiczną, która prowadzi do oparzeń przełyku, a w następstwie tego do poważnego uszkodzenia tkanek i krwawienia.

 

Połknięcie większych, cylindrycznych baterii może również stwarzać te zagrożenia, a oprócz tego ryzyko wycieku chemikaliów i niedrożności przewodu pokarmowego - donosi "Live Science".

 

"Nie należy lekceważyć potencjału baterii cylindrycznych w nagłych przypadkach chirurgicznych" - czytamy w opisie przypadku.

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie