Król Karol III ma polskie korzenie. Jego przodek, Fryderyk Hauke, spoczywa na Powązkach

Polska
Król Karol III ma polskie korzenie. Jego przodek, Fryderyk Hauke, spoczywa na Powązkach
PAP/EPA/NEIL HALL
Przodek króla Karola III spoczywa na Starych Powązkach

Przodek króla Wielkiej Brytanii Karola III jest pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Fryderyk Hauke był wykładowcą w Szkole Artylerii oraz nauczał języka niemieckiego i matematyki w warszawskim liceum. - To długa historia. Korzenie bezpośrednio tyczą się jego ojca, księcia Filipa, który zmarł rok temu - mówiła na antenie Polsat News przewodnik Beata Chabrowska-Kondeja.

Fryderyk Hauke, przodek króla Karola III, spoczywa na Starych Powązkach w Warszawie. Jego grób znajduje się na przeciwko miejsca pochówku rodziców Chopina. Fryderyk przybył do Polski z Saksoni, pod koniec XVIII wieku. To praprapradziadek księcia Filipa. 

 

Syn Fryderyka, Maurycy, zginął w noc listopadową w 1830 roku. Był generałem Wojska Polskiego.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Elżbiety II. Król Karol III wydał oświadczenie. Podziękował za otrzymane wsparcie

 

- Pozostawił po sobie gromadkę dzieci, w tym m.in Julię, która zapoczątkowała ród królewski. Co prawda korzenie samego księcia Filipa i króla Karola II, to bardziej od strony jej siostry, Zofii, która pozostała w Polsce. Julia wyjechała, została księżną Batterberg. Następnie ze związku z księciem Aleksandrem przyszedł na świat Ludwik, który ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii i z tego związku przyszła na świat Alicja, mama księcia Filipa, ożeniona z księciem greckim, Andrzejem - tłumaczyła na antenie Polsat News Beata Chabrowska-Kondeja. 

 

WIDEO: Polskie korzenie króla Karola III

 

- Późniejsze losy rodziny dotyczą innych stron Europy. Najbardziej związani z Warszawą są Fryderyk, Maurycy i Zofia Hauke - dodała. 

 

Obecnie trwa renowacja grobu rodziny Hauke. Rozpoczęła się po śmierci księcia Filipa, w 2021 roku, 

 

dsk/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie