Najlepszy Polski Mówca. Przemawianie przydaje się nie tylko politykom

Kultura
Najlepszy Polski Mówca. Przemawianie przydaje się nie tylko politykom

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się finał konkursu Najlepszy Polski Mówca. Zwycięzca otrzyma 10 tysięcy złotych oraz efektowna statuetkę. Organizatorem konkursu jest Fundacja Akademia Retoryki Igora Zalewskiego.

Eliminacje do konkursu Najlepszy Polski Mówca miały charakter zdalny, ale finał będzie stacjonarny. Z pompą, publicznością i emocjami. Finaliści zjadą do Warszawy, wezmą udział w warsztatach przygotowujących ich do przemówień, tak by rywalizacja stała na jak najwyższym poziomie. A łatwo nie będzie. Mówcy muszą się zmierzyć z wyjątkowo trudnym tematem: "Co po nas zostanie za 100 lat? Jak Twoim zdaniem nasze czasy będą pamiętane w przyszłości?". Każdy będzie miał 4 minuty, by oczarować swym wystąpieniem jury i publiczność.

 

Właśnie - mówcy. Będzie ich 12. W tym roku zdecydowaną przewagę w finale mają kobiety. I to aż 8 do 4. Finaliści pochodzą z całej Polski. Są przedstawiciele Krakowa i Warszawy, ale są też mówcy z Przemkowa czy Morynia. O tym, kto zostanie Najlepszym Polskim Mówcą zdecyduje jury. Konkurs będzie realizowany w konwencji talent-show, co znaczy, że każdy mówca po swoim przemówieniu dostaje natychmiast od jury feedback. Specjaliści od wystąpień publicznych oraz znani dziennikarze wskazują mocne strony wystąpienia oraz podpowiadają, co można poprawić i w jaki sposób. W finale sędziowskiego grono będą stanowili: Beata Lubecka, dziennikarka Radia Zet; Piotr Witwicki, dziennikarz Polsatu i redaktor naczelny Interii; Igor Zalewski, twórca Fundacji Akademia Retoryki oraz Mikołaj Krupa, trener Akademii Retoryki.

Przemawianie przydaje się nie tylko politykom

Finał konkursu będzie transmitowany na Facebooku. Każdy widz będzie mógł zagłosować na własnego faworyta, który otrzyma nagrodę publiczności w wysokości 2000 złotych. Głosować będzie można na stronie www.kademiaretoryki.pl.

 

To już druga edycja konkursu. Organizatorzy jak dotąd pytali między innymi czy warto eksplorować kosmos, jak poprawić polską edukacje oraz dlaczego disco polo wzbudza tak wielkie kontrowersje, co lub kto jest przereklamowany oraz co czyni nas silnymi w roku 2022. Przez konkurs przewinęło się ponad 1000 osób, a niektórzy próbowali swych sił kilkukrotnie. Wielu mówców od tego konkursu zaczęło też swą przygodę z publicznym mówieniem. Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu był Łazarz Kapaon, a jego mowa dotyczyła tego, czy rzeczywiście jesteśmy wyjątkowo spolaryzowanym narodem.

 

- Zależy nam, żeby Polacy uświadomili sobie, że przemawianie to bardzo użyteczna umiejętność, która przydaje się nie tylko politykom. Każdy z nas ciągle do czegoś przekonuje - i w pracy, i w życiu osobistym. Każdy z nas musi bronić swoich racji Jeśli robimy to dobrze po prostu mamy łatwiej w życiu - opowiada o misji Akademii Retoryki jej twórca Igor Zalewski. Konkurs Najlepszy Polski Mówca przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, ale Fundacja organizuje podobne konkursy także dla uczniów szkół średnich i studentów oraz szkolenia.


Partnerami konkursu są Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Totalizator Sportowy. Medialnym patronem konkursu Najlepszy Polski Mówca jest Interia.

ko / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie