Reparacje wojenne od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę

Polska
Reparacje wojenne od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę
PAP/Marcin Obara
Sejm wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki II wojny światowej

W trakcie środowego posiedzenia Sejm przyjął uchwałę zobowiązująca rząd Niemiec do przyjęcia "odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej". Projekt poparło 418 posłów, przeciwko było czterech, a 15 wstrzymało się od głosu. 23 parlamentarzystów nie brało udziału w głosowaniu.

Uchwałę ws. reparacji wojennych poparło 222 posłów z klubu PiS, 118 z klubu KO, 39 z Lewicy, 20 z PSL-Koalicji Polskiej, a także siedmiu z Konfederacji, pięciu z Porozumienia, trzech z Kukiz'15, przedstawiciel koła Polskie Sprawy i trzech niezrzeszonych parlamentarzystów.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Mularczyk: jest dobry klimat, by uregulować sprawę

 

Przeciwko uchwale zagłosowało czworo posłów - Tomasz Aniśko, Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska. 

 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie ma żadnych podstaw - ani moralnych, ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona" - napisano w dokumencie. 

Reparacje wojenne. Wspomniano także o Rosji

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła podczas środowego posiedzenia projekt uchwały ws. reparacji. Pod koniec prac komisji poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS zgłosił poprawkę. Do treści dodano jeden akapit - dotyczący Rosji. 

 

"Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich" - napisano. 

 

"Straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej" - dodano. 

 

13 członków komisji poprało propozycję Mularczyka. Jeden poseł by przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. 

arż/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie