Koronawirus. WHO: Najmniej przypadków zgonów z powodu COVID-19 od marca 2020 roku

Świat
Koronawirus. WHO: Najmniej przypadków zgonów z powodu COVID-19 od marca 2020 roku
PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA

Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w ostatnim tygodniu była najniższą od marca 2020 roku - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To może oznaczać punkt zwrotny w trwającej pandemii koronawirusa.

W środę podczas briefingu prasowego w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że świat jeszcze nie był w lepszej sytuacji, żeby zatrzymać COVID-19.

 

- Koniec jest w zasięgu wzroku - powiedział, posługując się porównaniem do maratończyka, który dobiega do mety. Zaznaczył przy tym, że zaprzestanie biegu w tym momencie byłoby błędem. 

Raport WHO. Spadek zakażań i zgonów na całym świecie 

Na całym świecie zarejestrowano w ostatnim tygodniu w sumie 11 tys. zgonów, co oznacza spadek o 22 proc. tydzień do tygodnia - wynika z raportu WHO. Odnotowano 3,1 mln zakażeń, czyli o 28 proc. mniej niż tydzień temu.  

 

Organizacja zaznaczyła, że rozluźnienie testów i nadzoru nad pandemią w wielu krajach może zakrzywić statystyki, sprawiając, iż część przypadków nie jest rejestrowanych. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Ile nowych zakażeń?

 

"Agencja wydała zestaw wytycznych dla rządów w celu wzmocnienia ich w walce z pandemią przed spodziewanym zimowym wzrostem liczby zachorowań" - podaje abcnews.go.com. Istnieje obawa, że nowe warianty mogą zniweczyć dotychczasowy postęp w walce z pandemią. 

 

- Jeśli nie wykorzystamy tej szansy teraz, ryzykujemy więcej wariantów, więcej zgonów, więcej zakłóceń i więcej niepewności - powiedział Tedros.

WHO spodziewa się kolejnych fal

Dane WHO wskazują, że wariantem dominującym na całym świecie jest BA.5. 

 

Główna epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove powiedziała, że organizacja spodziewa się kolejnych fal choroby, ale ma nadzieję, że nie spowodują one wielu zgonów.

ap/arz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie