Elżbieta II nie żyje. Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej pozostaną w użyciu

Świat
Elżbieta II nie żyje. Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej pozostaną w użyciu
PublicDomainPictures/Pixabay
Portrety królowej pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w 1960

Bank Anglii zdecydował, co stanie się z funtami z wizerunkiem Elżbiety II. W komunikacie wydanym po śmierci monarchini podkreślono, że banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej pozostają prawnym środkiem płatniczym. Portrety Elżbiety II po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960.

"Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym" - przekazał Bank Anglii wraz z kondolencjami od gubernatora Andrewa Baileya.

 

Podano również, że dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby.

 

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach.

 

ZOBACZ: Elżbieta II nie żyje. Światowi przywódcy żegnają królową

 

Na pierwszych banknotach Royal Bank of Scotland w XVIII i XIX wieku znajdowały się portrety brytyjskich monarchów Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV, a obecnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a.

Królowa Wielkiej Brytanii nie żyje

Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Była królową Wielkiej Brytanii i głową 14 państw Wspólnoty Narodów. Na brytyjskim tronie zasiadała przez 70 lat. Była drugim po Ludwiku XIV najdłużej panującym monarchą na świecie.

Królowa w ostatnich dniach przebywała w swojej rezydencji w Balmoral w Szkocji. W czwartek Pałac Buckingham informował, że królowa znajduje się w złym stanie zdrowia i lekarze są zaniepokojeni. 

 

ZOBACZ: Co po śmierci królowej? Szczegóły operacji London Bridge


Elżbieta wstąpiła na tron w 1952 roku, w wieku 26 lat, po śmierci ojca króla Jerzego VI, jako jego najstarsza córka. Należała do dynastii Windsorów.

 

Od 13 października 2016 była najdłużej panującą głową państwa na świecie oraz, od 9 września 2015, najdłużej panującym monarchą brytyjskim. Poprzedni rekord należał do królowej Wiktorii. 

mbl / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie