USA. Najcieplejszy dzień września w Dolinie Śmierci. Zanotowano 53 stopnie Celsjusza

Świat
USA. Najcieplejszy dzień września w Dolinie Śmierci. Zanotowano 53 stopnie Celsjusza
Reuters
Panorama Doliny Śmierci

W czwartek w Dolinie Śmierci w stanie Kalifornia w USA zanotowano temperaturę 53 stopni Celsjusza. Zdaniem meteorologów był to najcieplejszy wrześniowy dzień na całym świecie.

W czwartek o godz. 16 w Furnace Creek w Dolinie Śmierci termometry przez moment wskazywały 127 stopni Fahrenheita, czyli 53 stopnie Celsjusza. Ta wartość pobiła od razu dotychczasowy rekord dla całego miesiąca, jakim była temperatura 52,2 st. Celsjusza. 

 

Oba rekordy zbliżyły się do wartości 56,7 st. Cesjusza, czyli najwyższej temperatury zanotowanej na ziemi. Rekord ten padł w tym samym miejscu, czyli w Dolinie Śmierci, 10 lipca 1913 roku. 

Fenomen Doliny Śmierci

- Ziemia się nagrzewa. Następnie wypromieniowuje ciepło z powrotem w powietrze. Jak wiadomo ciepło wznosi się i normalnie unosiłoby się i oddalało się z wiatrem. Ale tutaj, z powodu wysokich gór, zostaje uwięzione. Schładza się tylko na tyle, by opaść i zostaje ponownie rozgrzane - tłumaczyła fenomen rzeczniczka Parku Narodowego Doliny Śmierci Abby Wines. 

 

Turyści przy termometrze w Dolinie Śmierci, wskazującym 52 stopnie Celsjusza Reuters
Turyści przy termometrze w Dolinie Śmierci, wskazującym 52 stopnie Celsjusza

 

Oceniła, że "wilgotne ciepło w tej temperaturze byłoby znacznie bardziej nie do zniesienia niż ta temperatura w stosunkowo suchych warunkach. Suche upały oznaczają, że pot wyparuje niemal natychmiast do tego stopnia, że ​​nawet nie zdasz sobie sprawy, że się pocisz. Twoja koszula nie przemoknie". 

 

ZOBACZ: Afryka. W Europie upały. W Lesotho... środek sezonu narciarskiego

 

Wines przypomniała, że to własnie mordercze i odstraszające temperatury... wabią turystów.

 

- Gdy temperatury są naprawdę wysokie trafiają się nam "turyści pogodowi". Czasami ludzie z okolicznych stanów przyjeżdżają właśnie z tego powodu. Można by pomyśleć, że to ich odstraszy. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie - mówiła. 

 

Dolina Śmierci leży w południowej części stanu Kalifornia. 

laf / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie